2026-02-06, 19:18
  #13
Medlem
henrikos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bur-q-ua12
Idén ifråga kan ha kommit från någon FN-deklaration, om alla människors lika värde, alt. värdighet.
Hur ser du själv på den idén då?
Har FN fel, på den punkten?

Det där är en felöversättning typ tro jag. Grundtanken var att alla skulle ha samma rättigheter. Fast det är ju också orimligt. Men det är ett helt annat ämne.

Självklart kan två olika människor ha olika värde. Om du fick välja en partner som skulle hjälpa till i ditt hem, för att få allt att gå ihop, skulle du välja en normal engelsktalande 25-åring tjej från Östeuropa, eller en 75-årig manlig med bara ett ben från något land där de bor i hyddor och bara pratar klickljudsspråk? Oavsett vilken just du väljer så har du gjort en värdering.
Citera
2026-02-06, 20:59
  #14
Medlem
Afro-Gregers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bur-q-ua12
Det sägs ibland att man ska låta pengarna arbeta, t.ex. "på börsen".

Det är vad bankverksamhet bygger på. Du har pengar och någon som inte har pengar lånar dina pengar och använder dem till något. Du får tillbaka dem och som tack för lånet får du lite ränta också.


Citat:
Ursprungligen postat av Bur-q-ua12
Ej heller är arbetstiden, utbildningarna eller lönenivåerna likvärdiga.

Det är väl ganska logiskt?

Samhället efterfrågar tex läkare och ingenjörer som tillför något. Samhället efterfrågar inte genuspedagoger från Södertörns högskola tex. Däremot har dessa lön pga politisk styrning som skapar en onaturlig efterfrågan mha skattemedel.
__________________
Senast redigerad av Afro-Greger 2026-02-06 kl. 21:04.
Citera
2026-02-07, 08:08
  #15
Moderator
Pojken med guldbyxornas avatar
Filosofi --> Socialantropologi, etnologi och sociologi
/Moderator
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in