Citat:
Ursprungligen postat av
GustavAnder
Du skapar halmgubbar...
Jag pratade om delstaterna med det högsta våldet, det är sydstater styrda av republikanerna.
Varför skickar inte trump sina stormtrupper dit?? istället för till Minnesota som är en av de minst våldsamma staterna... fundera på det din ärthjärna.
Du ska klappa igen foderluckan om seriositet.
Om du visste definitionen av halmgubbe så hade du förstått att det är exakt det du håller på med.
Våldet är värst i områden med hög andel afroamerikaner(och till viss del även latinos).
Dessa hittas främst i innerstäder, bortsett från i sydstaterna, varifrån merparten av afroamerikanerna härstammar och flyttade ut ifrån i början av förra seklet.
Och det är just därför sydstaterna sticker ut. De har högst andel afroamerikaner, utspridda över hela delstaten istället för bara i innerstäderna.
Dessa är röda stater, men i just de våldsamma, afroamerikanska distrikten röstar man blått och styrs av demokrater.
Och samma tendens ser man i Minnesota.
Delstaten är i sig inte våldsamt, med amerikanska mått.
Men i just Minneapolis, som är nästan en tredjedel svart/brunt, har mordfrekvensen mer än fördubblats de senaste åren.
De senaste åren har staden legat på 18-21 mord per 100k, vilket är inget annat än vansinnigt och alarmerande.
Å andra sidan har Washington DCs mordfrekvens rasat sen National Guards skickades dit.
Jag är ingen Trump-anhängare eller förtjust i MAGA-kristendom. Han är korrupt, har ingen moralisk kompass och ICE tycks mest bestå av nötter.
Men rätt ska vara rätt. Det är inte Trump-anhängarna i sydstaterna, eller vita demokrater i norr som sticker ut när det gäller våld.