2026-01-27, 06:39
  #2845
Medlem
carlpetersen73s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SweKingCalle
Så kan det vara men märkligt om svaret är negativt, då hade de ju sagt det direkt kan man tycka.
Eller om det varit positivt, då hade man ju sagt det direkt kan man tycka.
Citera
2026-01-27, 06:50
  #2846
Medlem
Mailmanss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SweKingCalle
Så kan det vara men märkligt om svaret är negativt, då hade de ju sagt det direkt kan man tycka.

Dom säger väll att proverna inte är färdiga.
Vilket är extremt märkligt, då det i segast laget tar 2 veckor.

Så nått är ju märkligt här
Citera
2026-01-27, 07:48
  #2847
Medlem
SweKingCalles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av carlpetersen73
Eller om det varit positivt, då hade man ju sagt det direkt kan man tycka.


Är det positivt så lägger man säkert ned ordentligt med arbete så alla papper är i sin ordning innan man släpper bomben.

Känns inte så konstigt ?

Men jag kan ha fel
Citera
2026-01-27, 08:10
  #2848
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av carlpetersen73
Eller om det varit positivt, då hade man ju sagt det direkt kan man tycka.

Nej, det krävs rimligen att man är avsevärt säkrare på sin sak när man ska outa kriminell handling publikt, än när man bara ska avföra nån från misstanke? Det ena har ju förbannat mycket mer konsekvenser än det andra förstår du väl?
Citera
2026-01-27, 08:14
  #2849
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ursprungligen
"Det går fort i hockey."

En oskyldig person har bara ett budskap på hjärnan i ett läge som detta, att förneka sin skuld.

Tre små ord räcker: "Jag är oskyldig!".

Katja som verkar lite bakom flötet väljer istället att klaga på läckor och att hennes barn lider i sin video.

Tack vare Katjas eminenta "bekännelsevideo" på X, vet vi nu med 100% säkerhet att hon själv vet att hon är skyldig, men är lite missnöjd med att det kom ut i media så fort som det gjorde.

Aftonbladet kommer också att få pudla lite om promillehalten alkohol i Kolakatjas blod, men det kommer att dränkas i budskapet att hon var påverkad av narkotika.


Edit:
Katjas bekännelsevideo på X: https://x.com/Katja_Nyberg/status/2015839221815164941

Ja, det skulle kunna vara att hon är bakom flötet. Det skulle kunna förklara det underliga i att gå ut med detta uttalandet just nu.
Citera
2026-01-27, 08:18
  #2850
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av negern99
Ja, dom förhalar, vilket får mig att tro att det är något lurt. Och varför Katja lägger upp en sån här video om hon är uppenbart skyldig begriper jag inte. Kanske extrem psykopat?

Kan ju vara att hon hade ett behov av att klaga. Men eftersom hon är skyldig så finns det inte så mycket att klaga på förutom att saker och ting hade läckt till media lite väl snabbt.
Citera
2026-01-27, 08:22
  #2851
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Robokopf
Håller med.

Media har varit extremt återhållsamma med rapportering ang detta.

Hade hon velat hade hon kunnat gå ut och dememtera men eftersom hon verkar vara skyldig så har hon valt att vara tyst och fortsätta plocka ut lön, men inte dyka upp på jobbet, Lycka till att kunna göra det utanför politiker-skrået för övrigt.

Nu när pressen kommer från partiledniningen att avgå eftersom det ser extra illa ut under ett valår, så väljer hon offerkoftan. Men man vill vara snäll mot sina egna, och därför får det fortgå.

Fortfarande ingen dementi, eftersom hon uppenbarligen är skyldig.

Du sitter i justitieutskottet för SD, dom har lyft upp dig till rådgivare för SÄPO och riksspolisstyrelsen.
Du kan inte fortsätta lalla och plocka ut 200 tusen i månaden nu!

Snyt dig och ta konsekvenserna av ditt agerande, du har dom senaste tre åren ökat din lön med över 10 papp i månaden och eftersom du är politiker får du ut 80% av den summan i femton år till.

Ta av dig offerkoftan, din hycklande pundare!

Så pengamässigt är hon fine ett bra tag framåt oavsett vad som händer? Tänker att ingen kommer ju att vilja ta i henne med tång om hon blir dömd. Så vad ska hon satsa på då? P-vakt?
Citera
2026-01-27, 08:24
  #2852
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Inkommer
Det är väl för fan inget brott att vara med om en olycka och köra av vägen. Speciellt på vintern.
Hon har sagt att hon var med om en viltolycka.
Det är den där fåniga åklagaren Anders Jakobsson som försökte vara rolig som sa det där om råttan.

Om du orsakar olyckan genom att fantisera ihop en råtta på vägen så kan det absolut klassas som vårdslöshet i trafik, det är ditt ansvar att framföra bilen säkert och däri ingår att bedöma hur man hanterar oväntade saker på vägarna. Generellt ska man väl inte bromsa för något mindre än en ren om man inte kan göra det säkert. Dikeskör man pga en råtta har man inte varit försiktig.
Att det var ett såpass litet djur kommer väl av att hon hävdade viltolycka men inga spår fanns i snön vilket innebär att det var såpass litet att det lämnade lite/inga spår i nysnö.
Det ligger förstås närmare sanningen att hon var påtänd och hittade på djuret i efterhand, men ändå.

Åklagare sitter inte direkt och hittar på saker om brottsfall under utredning, det fattar du väl själv trots att du har arslet i Katjas röv?
Citera
2026-01-27, 08:25
  #2853
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Robokopf
iomed hennes maktposition inom rättsapparaten har det snarare underrapporterats.

Ett par notiser sen inget mer. Bara hon själv som gjort detta värre genom att först gå ut i propagandaorganet riks och nu när slutbevisen är på väg att landa, gråta ut på X.

Ovärdigt en ledamot i justitieutskottet.

Hennes knarkande och vårdslösa körande borde ha fått henne petad från sina förtroendeuppdrag för länge sen. Som sagt inte första gången hon får körkortet indraget.

Men det är full offerkofta på.
Trots att hon tjänar mer i månaden än va många pensionärer drar in på ett helt år.

Hur mycket tjänar hon per månad egentligen? Vad har en riksdagsledamot?
Citera
2026-01-27, 08:31
  #2854
Medlem
Kvillebacken1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av NisseH2O2
Så pengamässigt är hon fine ett bra tag framåt oavsett vad som händer? Tänker att ingen kommer ju att vilja ta i henne med tång om hon blir dömd. Så vad ska hon satsa på då? P-vakt?

Riksdagslönen upphör i oktober i år för jag kan inte tänka mig att SD sätter upp henne på valbar plats på riksdagslistan 2026.

Sen lär väl polisen sparka ut henne där hon varit tjänsteledig sedan 2018. Då får hon antagligen nån årslön eller nåt i uppsägningslön. Men sen 2027 nån gång är pengakranen av skattepengar till Katja slut. Då får hon gå till arbetsförmedlingen eller soc. Lycka till jävla kärring.
Citera
2026-01-27, 08:48
  #2855
Medlem
pyroclasms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av carlpetersen73
Eller om det varit positivt, då hade man ju sagt det direkt kan man tycka.

Är svaret positivt så kommer ju inte Katja säga något då hon kommer slingra sig i rätten. Är det Negativt skulle hon ju säga det omgående för att sedan börja peka finger (med visst fog...)

Åklagaren kunde ju sagt att det är positivt men han kommer inte uttala sig innan åtalet väcks, vad skulle han vinna på det?
Citera
2026-01-27, 08:57
  #2856
Medlem
pyroclasms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av NisseH2O2
Kan ju vara att hon hade ett behov av att klaga. Men eftersom hon är skyldig så finns det inte så mycket att klaga på förutom att saker och ting hade läckt till media lite väl snabbt.

Exakt, hon klagade bara på läcka och att på bli dömd i förhand... principfrågor. Inte ett knyst om att hon är oskyldig. Det säger ju allt...

Hade hon varit oskyldig hade hon ju omgående och upprepat berättat att är ni galna, jag knarkar inte! Personligen hade jag live-kissat på en provsticka och tryckt upp den i fejjan på alla medier.

(kan man ju tycka vad man vill om men så hade jag gjort. Sedan hade jag drevat som fan emot läckande polis, åklagare och annat...)
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in