2026-01-20, 14:38
  #3025
Moderator
sm910difs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Allahelgon
Problemet är ju att det också skall bevisas att anledningen var att skada mannen och att det var medvetet utan rimligt tvivel. Det är nog rätt lätt för en advokat i detta avseende skapa rimligt tvivel om att gärningen inte var ämnad att skada mannen. Vi får se, tror det skulle kunna vara avgörande om det finns tvivel eller inte om ifall skadan varit medveten/uppsåt funnits.
"Ägnad" i förtalsbestämmelsen skall inte läsas i dess mer moderna betydelse "med avsikten att", begreppet har inget att göra med vad som motiverat gärningsmannen. Istället har "ägnad", likt övriga juridiska bestämmelser där begreppet förekommer, den mer traditionella betydelsen "som varit av beskaffenheten att det lämpar sig för" eller "som typiskt medför".

Rekvisiten "ägnad att utsätta denne för andras missaktning" och "ägnad att medföra allvarlig skada" (kvalifikationsgrunden för grovt förtal) skall alltså förstås som att uppgiften som spridits varit av sådant slag att den typiskt kan antas ha medfört att den omtalade blir utsatt för andras missaktning respektive utsatts för allvarlig skada.

Det skall förvisso också sättas i relation till omständigheterna i det enskilda fallet - vad som är harmlöst i en viss social krets kan ju vara nedsättande i en annan - men att man typiskt kan antas bli utsatt för andras missaktning och att det typiskt kan leda till allvarlig skada att bli utpekad som gädda och vad mer som exakt som har framförts i det här fallet är nog inte mycket att orda om. Där har försvaret inte mycket att hämta.

Eftersom någon avsikt att skada eller utsätta för andras missaktning alltså inte är en del av de objektiva rekvisiten för brottet, så behöver inte de subjektiva rekvisiten - såsom uppsåtet - heller täcka det. Det räcker med att man medvetet publicerat sådana uppgifter som är av sådant slag att de typiskt kan medföra missaktning respektive allvarlig skada, oaktat om det varit ens avsikt.
Citera
2026-01-20, 14:40
  #3026
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KillPu
På ngt sätt är detta positivt med. Man bör ändra lagar så att brottsprovokation blir tillåten i Sverige. Det är polisen som ska hålla på med sånt och inte privatpersoner.
Brottsprovokation skulle strida mot Europakonventionen.
Citera
2026-01-20, 14:45
  #3027
Medlem
bomhulls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av george.sthlm
Ingen vill figurera med att ha blivit haffade av dumpen. Hela allmänheten vet hur dom plockar
dessa gubbar efter att ha stämt möte med minderåriga för att ha sex.
Vem vill skylta med något sådant
Jo,förstår det men vissa har väl redan blivit övergivna/förlorat jobbet 😗 och kanske känner att man har inget att förlora
Citera
2026-01-20, 15:03
  #3028
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av thinkmachine
Varje fall bedöms för sig. Och gäddorna måTe fortfarande hosta upp hundra papp för rättsprocessen.


Jag läste just på Dumpens IG att rättegångskostnaderna är 400000.
Blir nog inte många som har råd att riskera sådana gigantiska belopp.
Citera
2026-01-20, 15:07
  #3029
Medlem
Om det är tydligt att publiceringen är förtal, är det ingen risk att stämma henne.
De som är i denna belägenhet har mycket lite att förlora, men ofta mycket att vinna.

Citat:
Ursprungligen postat av buffalo3tys
Jag läste just på Dumpens IG att rättegångskostnaderna är 400000.
Blir nog inte många som har råd att riskera sådana gigantiska belopp.
Citera
2026-01-20, 15:10
  #3030
Medlem
Gillar inte pedofiler.

Fast en fundering om rättsäkerhet.

Alla kan nog hålla med om att en It-Forensiker sannolikt har över medel i IQ, och att en It-Forensiker har koll på digitala spår och annat. Det är hans jobb. Skulle då en sådan människa vara så klantig att gå på värsta bluffen på nätet. Inte speciellt sannolikt. Det betyder att dom djävla trollen sannolikt kan manipulera både spår och värre på nätet som inte tidningar och annat är medvetna om. Sannolikt har han väldigt många fiender sedan innan. Om dom kan göra såhär mot en professionell It-Forensiker som sitter med enorm It kunskap och har avancerad utrustning. Och få det att se ut som han är helt sjuk i huvudet för andra med såkallade hans digitala spår och annat. Då kan dom göra det mot vem som helst. Eller så körde dom ett enkelt chatknep, inte så som många gör. Finns värre knep. Personligen tror jag inte ett skit att ett IT proffs hade gått på något sådant här, om han inte tagit någon form av drog eller supit rejält.
Citera
2026-01-20, 15:10
  #3031
Medlem
Moobs avatar
Det enda sättet Dumpen skulle klara sig är om de använde riktigta byten, dvs minderåriga barn, MEN då skulle de åka dit på annat istället.

Man kan aldrig åka dit på att ha försökt ragga på en vuxen som låtsas vara barn, det säger sig självt för det flesta normalbegåvade. Hansén hade riktiga barn, vet itne hur gamla de var eller om det är tillåtet i USA, men då blir ju det hela en helt annan sak.

Nej, jag hoppas Sara åker dit så det sjunger om det. Aldrig varit nåt fan av tjackluder som gått i livets hårda skola och nu ska ha revanch. Baaah! det skulle du tänkt på tidigare ditt jävla mög och skaffat ett normalt liv, istället för att knarka och hora!
Citera
2026-01-20, 15:10
  #3032
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ko-vid-19
Det verkar bli finkan för Sara sista tiden i livet. Tråkigt för henne, men bra för rättsstaten.

Tror faktiskt inte att det blir fängelse extremt ovanligt i förtalsfall, dessutom kräver hennes tillstånd en rätt avancerad vård så tror nog att man undviker att döma henne till fängelse också på grund av detta.

De har däremot konsekvenser för hennes privatekonomi och dumpen.

Rätta mig om jag har fel, ser att det är en del juridiskt kunniga här inne men med stor sannolikhet så:

Kan man inte fortsätta publicera gäddor på samma sätt då man i sådant fall medvetet i juridisk mening förtalar folk. Att publicera gäddor såhär var just dumpens styrka och "underhållningsfaktorn" med dumpen. Deras modell håller inte om man inte kan fortsätta publicera på det sättet.

Det öppnar dessutom upp för fler gäddor att stämma, då man som uthängd bara kan kopiera den strategi målsäganden i det här fallet använt sig av.

Förövrigt tycker jag svensk lagstiftning bör vara precis som dansk och norsk, där gäddorna faktiskt blir gripna och lagförda även om barnet var fiktivt. Detta är riktigt vidriga low lifes som inte bör vistas ute i samhället.
Citera
2026-01-20, 15:10
  #3033
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Allahelgon
Problemet är ju att det också skall bevisas att anledningen var att skada mannen och att det var medvetet utan rimligt tvivel. Det är nog rätt lätt för en advokat i detta avseende skapa rimligt tvivel om att gärningen inte var ämnad att skada mannen. Vi får se, tror det skulle kunna vara avgörande om det finns tvivel eller inte om ifall skadan varit medveten/uppsåt funnits.

Tvivlar på att de i just detta ärende kommer anse att fängelse kommer ligga i straffet.
Speciellt då det är ett tryckfrihetsärende, det är inte en vanlig strafform där.

MEN det finns exempel, så som Mats Dagerlind (samnytt) som fick fängdelse pga förhöjd risk för återfall i brott. Om de var angående att återpublicera de uppgifter han dömts för eller publicera liknande.
Om man då tar Mats som jämförelse så bör Sara få fängelse då 100% av artiklarna kan ses som samma, så risken för att hon fortsätter i samma bana är stor, med andra ord är återfallsrisken i brott stor.

De flesta ansvariga utgivare som fått fängelse för hets mot folkgrupp. Annars är det många ansvariga utgivare som dömts för förtal. Kan också tillägga att det var hovrätten som skärpte straffet emot Mats Dagerlind. Så Kan bli så att om tingsrätten inte tar fallet med Mats i beräkningen så blir det inte fängelse, medans om Sara överklagar straffet om ex böter + skadestånd + rättegångskostnader, kan det bli så att hennes straff ändras upp och ner. Där hon kan få fängelse av hovrätten + högre eller lägre skadestånd. Dock ökar ju rättegångskostnaderna, så om hon inte vinner så är det troligen ingen vinst att överklaga utan snarare högre. Dessutom ökar ju potentiella skadeståndet tills hon tar ner artikeln med honom då han begärt en viss ränta enligt räntelagen och fram tills han fått betalt.

Det är klart att avsikten är att skada maximalt. Man publicerar ansiktsbild och skvallrar för familj och arbetsgivare.

Utan ansiktsbild på hemsidan hade man inte haft nånting alls.

Ingen ansiktsbild = Ingen identitet = Inget intresse för den som läser.

Mqn vet väldigt väl att man ligger på gränsen ellet till och med klivit över den.

På Dumpens Facebooksida vågar man imte längre publicera ansikten på gäddorna. Man vet att man skulle åka direkt. Utgivningsbevis gäller inte för Facebooksidor.

Sara Nilsson fälls för grovt förtal men verkar ändå inte förstå vad målet gäller. Hon babblar på om Dumpens verksamhet och kan inte för sitt liv fatta att det är metoderna man använt som fällts.

Hade man inte hängt ut gäddorna hade antagligen ingen alls klagat. Kanske till oxh med tvärtom då pedofiler som fastnat med näven i syltburken kanske fått sig en rejäl tankeställare.

Men samtidigt ville Sara Nilsson inte det. Hon ville skada och att folk skulle märka rejält att hon gjorde det. Och det är de metoderna som nu underkänts.
Citera
2026-01-20, 15:12
  #3034
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Asfaltskalops
Om det är tydligt att publiceringen är förtal, är det ingen risk att stämma henne.
De som är i denna belägenhet har mycket lite att förlora, men ofta mycket att vinna.

Ja fast hedern har de ju redan förlorat.
Är nog som du skriver men de är alltid en risk med att ta det till rätten.
Citera
2026-01-20, 15:18
  #3035
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av bomhull
Om han vinner så är det väl fritt fram för samtliga gäddor att stämma dumpen?
😣

Det har alltid varit fritt fram för gäddorna att stämma Dumpen. Det är inte som att den här domen kommer innebära att det meddelas ett prejudikat som fastställer att Dumpen ägnar sig åt grova förtal. Det är ingen tvekan om att de ägnar sig åt det, eftersom att vara barnknullare är bland det mest avskyvärda man kan vara betraktad som i det svenska samhället.

Att inte fler gäddor stämt dem handlar nog snarast om att de inte gärna vill dra mer uppståndelse till sin person genom att göra rättssak av det.
Citera
2026-01-20, 15:19
  #3036
Medlem
rallykalle69s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av buffalo3tys
Ja fast hedern har de ju redan förlorat.
Är nog som du skriver men de är alltid en risk med att ta det till rätten.

Finns så många aspekter i det här. Många män som faktiskt gjort ett misstag av olika anledningar, men drabbas hårt av Dumpens metoder, ja, dom kanske vill sköta sig och gör om gör rätt, vilket sannolikt kräver att ligga lågt och sköta sig. Att då dra upp en stämning blir lite kontraproduktivt i den processen.

Men - skulle dom kunna stämma utan att hamna i rampljuset, via ombud eller liknande, då skulle det vara 700 stämningar redan imorgon.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in