2026-01-09, 22:09
  #1
Medlem
EU-länderna säger ja till frihandelsavtalet med Sydamerika, EU:s största avtal hittills, enligt diplomater i Bryssel.
EU:s frihandelsavtal med Sydamerika blir verklighet. Avtalet är mellan unionen och de så kallade Mercosur-länderna Brasilien, Argentina, Paraguay och Uruguay.

https://www.svt.se/nyheter/utrikes/eu-ja-till-jatteavtal
Citera
2026-01-09, 22:24
  #2
Avstängd
pn222jws avatar
Bra gjort! Det kommer också stärka - välförtjänt - Spanien och Portugal som har språkliga och kulturhistoriska band. Sydeuropa behöver en bättre image än turismen.
Citera
2026-01-09, 22:45
  #3
Medlem
Funderar över hur ex.vis bönderna i europa kommer klara konkurensen ?
Citera
2026-01-09, 22:47
  #4
Medlem
Härligt, äntligen billigare mat
Citera
2026-01-09, 23:08
  #5
Medlem
En knäpp på Trumps näsa och förhoppningsvis lite fint argentinskt nötkött i charkdiskarna.
Citera
2026-01-09, 23:14
  #6
Medlem
One2Manys avatar
Varför inte frihandel med Kina, om vi nu vill ha undermåliga skitprodukter producerade för slavlöner så de kan slå ut inhemsk produktion? Putin är säkert nöjd.
Citera
2026-01-10, 02:10
  #7
Medlem
Riksreptilens avatar
... men det var ju trevligt! 🎉

De lär ha förhandlat sedan 1999 så på tiden.
Det har sista åren bl a varit nötkreaturbönder som spjärna emot i EU men där är jag benägen att jubla över möjligheten att äta biff Stroganoff oftare.

Vinpriser lär inte sjunka på Systembolaget men ökat antal flaskor från Argentina och Uruguay säger jag inte nej till.
Citera
2026-01-10, 09:30
  #8
Medlem
Arons avatar
kött från pampas för rimligt pris, nice
Citera
2026-01-10, 09:56
  #9
Medlem
Hur kommer bönderna i europa att göra nu?

Slut med lyxlivet nu och kavla upp ärmarna och börja arbeta hårt eller kommer dom kasta in handduken och gå på a-kassa som europas industriarbetare snart gör?
Citera
2026-01-10, 10:46
  #10
Moderator
Pontiac-Garages avatar
Nationalekonomi --> EU
/Moderator
Citera
2026-01-10, 10:56
  #11
Medlem
stilichos avatar
Det är förstås en stor framgång för EU. Dels ekonomiskt, där européerna kan få billigare livsmedel samtidigt som europeisk industri får lättare att exportera till Sydamerikan. Men framförallt är det en politisk vinst där de stora länderna i Sydamerikan knyts närmare till Europa. Särskilt effektivt när USA håller på att invadera och strafftulla sig bort från Latinamerika.
Citera
2026-01-10, 14:00
  #12
Medlem
doncroces avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Suzukis
Härligt, äntligen billigare mat


Citat:
Ursprungligen postat av Aron
kött från pampas för rimligt pris, nice

Avtaletet marknadsförs som ett frihandelsavtal, men EU–Mercosur-avtalet är INTE frihandel i klassisk mening när det gäller livsmedel. Europeiska livsmedel skyddas noggrant och avtalet är kraftigt begränsat för de flesta grödor i syfte att gynna Europas bönder.

EU har valt att skydda sitt jordbruk genom kvoter, långa övergångsperioder, undantag och detaljerade regler. Dom enda jordbruksprodukter som faktiskt omfattas av tullfrihet eller tydliga tullsänkningar är grödor som inte odlas i stor skala inom EU. Ett exempel är avokado där EU:s importtullar från Mercosur ska fasas ut helt över ca. fyra år.

EU har valt att INTE ge tullfri tillgång för kött eftersom det är en sektor där EU:s bönder anses särskilt skyddsvärda.

Så förvänta er inte billigare mat och kött, men några produkter som avokado, kan bli billigare om några år.
__________________
Senast redigerad av doncroce 2026-01-10 kl. 14:39.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in