Citat:
Ursprungligen postat av
Anonym555
Det svider ja att någon är så mycket mer framgångsrik, och jo, det finns stöd i papprena. Men viktigast stödet är Joakims egna ord.
Nej, det finns inte stöd i papperen från socialtjänst eller BUP som Joakim publicerat. Du förstår, du måste läsa igenom alla dom, för att ha rätten att hävda det. Det har du inte gjort. Det finns en hel del av oss dom gjort det - så långt man kan tro på Joakims egna publicering "Varje sida räknas".
Viktigaste stödet är Joakims egna ord? Varför det? Finns det absolut noll risk att han talar i eget intresse, menar du?
Speciellt med tanke på att han många gånger offentligt hävdat att han minns absolut nada från sin egna barndom. Men 2016, när han får ut sina journalier, då minns han allt, vara *vips* eller? Märklig minnesförmåga. Det normala är att folk som varit med om traumatiska händelser ÖNKSAR att dom kunde glömma, men klarar inte av att glömma dom. I Joakims fall fungerar det alltså precis rakt motsatt? Han minns inte ett shit av alla trauman han gått igenom tills 1 dag då han helt plötsligt minns allt?
Hur tycker du det går för dig?