Citat:
Ursprungligen postat av
Pungsving
Detta gäller 90% av svenskarna. De kör för fort och har inte på vägen att göra. Skyltad hastighet gäller max hastighet. Inte minimum hastighet.
90% av svenskar kör för fort?? Det stämmer fanimej INTE. Svenskar ligger i absolut största utsträckning på tok för långsamt.
Själv är jag en sån som ligger 20-30km/h över hastighetsbegränsning. Min specialitet är stadskörning där min intelligens visat hur stor skillnad den gör. När andra står i 200 meters köer inför en rondell så sveper jag rakt förbi på yttern/innern i rondellen. Svensken törs inte köra i andra fältet. Jag planerar och bedömer så pass tidigt att jag inte ens behöver bromsa in. Andra förare kommer fram till rondellen och verkar fundera på om högerregeln gäller 🤪
Sniglar ska dö. Jag gör allt jag kan för att förstöra deras körupplevelse. Regnar det så ligger jag mellan spåren när jag kört om för att spraya ner bilen och rutan deras. Kör gärna upp i röven och pressar.
Folk säger att man ska planera om man har så bråttom. Men varför gör ni inte det själva då om ni har så mycket tid att ligga ute på vägarna? Ute och går bil liksom. Drar era jävla fötter efter er. Tycker ni det är kul att spendera livet på en jävla bilväg eller?
För övrigt skulle jag vilja ta bort alla 2-1 vägar i hela landet. Dubbelfiligt ska vara standard, även i bostadsområden. Alla hastighetsbegränsningar ska höjas med 20, även runt skolor. Kärringar får körförbud efter 45års ålder. Och slutligen - förbjud Toyota Yaris från svenska motorvägar.