Citat:
Ursprungligen postat av
Olivoljetorsk
Nytt försök.
I förra tråden försökte jag fråga varför det finns folk som höjer knegarlivet till skyarna och får det att låta som om det vore det finaste och heligaste som finns.
Och kritiserar man tidiga morgnar och hårt slitande så får man veta att man är mindre värd och icke önskvärd.
Vi lever ju i kapitalism och det är inte olagligt att vilja tjäna miljoner så man SLIPPER knegarlivet.
Är det då fel att vilja komma på ett sätt att tjäna miljoner så man slipper vara slav åt folk man hatar och slav åt ett samhälle man hatar?
Alla människor besitter inte kunskapen att sko sig på andras bekostnad,
Och alla människor saknar inte moral!
Därför finns det olika klasser i samhället,
Och dom som skor sig hade inte kunnat göra det om alla var som dom, någon måste göra slit görat "knegarna" för att dom giriga ska bli rikare!
Att någon höjer knegar livet till skyarna är nog lite väl att ta i! Vanliga människor har inte något annat att jämföra med och då blir det att man lyfter dom ljusa stunder man har inom sitt knegar yrke.
Alla vill nog ha det bättre men alla har inte förutsättningarna.