Frågan för diskussion är alltså: Jim beam, är det något att ha eller är det råttgift?
Gick till systemet och köpte Jack Daniels och Jim Beam för att jag börja dricka whiskey och resonerade som så att jag inte vill stöta på någon hemsk rökbomb (som säkert bränt hål i min nybörjartunga) och inte ville spendera så mycket pengar. Detta är dock OT, inte ämnet för disskussion. Bara en liten background.
Jack har jag bekantat mig mycket väl med, vi är mycket goda vänner vid detta laget. Däremot finner jag att Jim Beam smakar skit rent - men funkar för bourbon och cola. När jag säger rent menar jag rent, ingen is, inget vatten, inget bullshit. Huruvida det är "rätt" att dricka med cola, med is, med vatten eller bara rätt ur flaskfan är även OT.
För er whiskeyfantaster som är här för att klanka på Bourbon/Tennessee Whiskey, ni kan lika gärna dra igen, gör er inget besvär. Och nej, jag har inte smakat råttgift, smartasses. (YOU'S TROLLIIN'!)
Anyway, alla säger att JD är så hypat, på grund av dess marknadsföring och image. Personligen tycker jag JD är godare än det som marknadsförs som "The worlds finest Bourbon". Nog för att man är rocker och kanske drogs lite till flaskan därför att Slash och Lemmy hällt i sig litervis av denna gyllenbruna rock'n'roll-bensin, men smakens står sig fan med!
Är det Jim beam som är hypat och som egentligen är råttgift, eller vad tycker ni?
Inget fel med Jim Beam, smakar ungefär som en standardbourbon brukar göra. Däremot står den sig naturligtvis slätt gentemot vilken skotsk single malt som helst, men det säger sig självt.
Inget fel med Jim Beam, smakar ungefär som en standardbourbon brukar göra. Däremot står den sig naturligtvis slätt gentemot vilken skotsk single malt som helst, men det säger sig självt.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!