Citat:
Ursprungligen postat av
Molekyl3n
Blir inget krig.
Skrämselpropaganda i vanlig ordning, även om det krigshetsas friskt från alla håll och kanter samt inbördes mer och mer 'grupperingar' emellan.
Ja det finns många grupperingar idag som inte fanns förr. Försvarsmakten är bara tillåten synas i under PRIDE. Annars får dom hålla sig till skogen. Tror det skulle bli rejäl panik om försvarsmakten tilläts träna försvar som förr i tiden. På 1900-talet. Vilket faktiskt inte var så länge sedan. Men det är en helt annan värld idag. Tycker speciellt det spårade ur under och efter det här jävla COVID-19. Det är så jävla ynkligt allt idag. Folk tror ju på allvar att dom kommer dö. Stryk skulle alla ha. Och vatten och bröd. Och så skulle många åka hem. ÅK HEM FÖRFAN om det är så jävla dåligt här. Borta bra men hemma bäst. Rätt man på rätt plats. Kvinnan i köket. Bögar i garderoben. Här ska vi fan kriga. Och det är bara acceptera. Bron är sprängd. Lidingöbron. Vänd om. Åk hem.
Skriver som Janne Loffe "HÖHÖ" Carlsson. "Nu har dom skitit i det blå skåpet, nu är det krig!"
Att skita i det blå skåpet är ett svenskt idiomatiskt uttryck med betydelsen att göra bort sig eller att gå för långt. Uttrycket har gjorts känt genom filmen Göta kanal från 1981 när Janne Loffe Carlsson säger "nu har dom skitit i det blå skåpet, nu är det krig!"
Försvarsmakten är ett särintresse sa Fredrik Reinfeldt Det är PRIDE flaggan och Ukrainas. Bögar och lesbianer som ska försvaras av både försvarsmakt och polis. Och glöm inte dom där som sägs ha intresse för båda könen. Men nu finns det ju fler kön. Och det kommer mera som Arne Negerfors sjöng ihop med Martin Timmel.
Ur led är tiden. Kungens ordspråk. För Sverige i tiden. Till och med Kungen hänger med i det här. Ny Demokrati minns ni dom? Drag under galoscherna (''Häng med, häng med '') Staplade ölbackar för svensken skulle förstå.