2025-12-03, 11:51
  #1
Medlem
Såg precis att Expressen skapat en artikelserie om Försvarsmaktens djurplågeri.

Jag var själv fodervärd som jag beklagat mig kring under andra nick, här på Flashback och fick uppleva en värld av psykopater som håller ihop i en sektliknande verklighet där jag snabbt sparkades ut för att jag vägrade mig på deras våldsmetodik med orden att de aldrig mött någon likt mig vilket lät som ett hedersbetyg när det kommer från människor som har en sämre djurhållning än majoriteten av djurägare i missbruksvärlden.

Den synen de har på hundar möter man inte ens öppet bland människor som lever i misär och utanförskap. Tvärtom. De flesta missbrukare eller psykiskt dåliga människor skulle reagera väldigt hårt om man boxade valpar i bröstkorgen som träningsmetodik.

Intressant att de även använder sig av Fredrik Steen som exempel när de "lär ut" hur man ska hantera deras valpar och så talar han emot dem och det de gör i media.

Till mig sa de att det inte är vad vi fodervärdar ska skriva på Facebook men för mig är Flashback valet.
Efteråt så har flera "hundmänniskpr" försökt motargumentera mig med påståenden om att vad jag upplevt inte är Försvarsmaktens generella djurhållning utan ett enstaka undantagsfall jag råkat möta Tji på er.

Videor från Expressen
https://www.expressen.se/tv/nyheter/sverige/sa-kanns-elhalsbandet-jaklar/

Citat:
Expressens granskning visar hur högt uppsatta personer inom Försvarsmakten och Brukshundsklubben använder olagliga hundhalsband.

https://www.expressen.se/tv/nyheter/sverige/har-plagas-schafern-av-hundexperten-pierre-wahlstrom/

Citat:
Se hunden tränas – olagliga metoden
Stackel är ett halsband med metallpiggar som tränger in i hundens hals.

Artikel
https://www.expressen.se/nyheter/sverige/har-plagas-schafern-av-forsvarets-hundexpert-pierre-wahlstrom/


Citat:
Pierre Wahlström är en internationell auktoritet inom hundvärlden.

Citat:
Många inom Försvarsmakten hyllar Wahlström, däribland överstelöjtnant Christer Erixon, tidigare också huvudman för Försvarsmaktens hundtjänstenhet.

Citat:
Men Pierre Wahlström är förutom sina meriter också känd av många i Hundsverige för att vara väldigt hård mot sina hundar. Han har upprepade gånger anklagats för att träna dem med olagliga metoder såsom stackel och även med el och ska även ha uppmuntrat andra att göra detsamma.

Diskutera gärna hur det våld man använder inom Försvarsmakten för att ta fram tjänstehundar på skattebetalarnas bekostnad som utsätts för våld från att de är små valpar och igenom hela deras träning till att de eventuellt hamnar i tjänst.

Jag brukar nämna som exempel på en hund från Försvarsmakten som är rädd att göra fel, när våra tjänstehundar inte kunde upptäcka Wilma Anderssons huvud i garderoben när man sökte igenom rummet.

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/8mykXx/tog-nio-dagar-for-polisen-att-hitta-kroppsdelen-i-lagenheten


Citat:
Dröjde nio dagar
Trots att en mängd blodspår tidigt påträffats i parets gemensamma bostad dröjde det till den 28 november innan polisen, med hjälp av specialtränade hundar från Tyskland, hittade en resväska i en garderob, i vilken Wilmas huvud låg inlindat i aluminiumfolie.


Citat:
På frågan hur det kunde dröja hela nio dagar säger kammaråklagaren Jim Westerberg att brottsplatsundersökningar kräver väldig noggrannhet.

– Man går från rum till rum och säkrar spår efter spår. I det läget letade man inte efter någon kroppsdel då det inte fanns tecken på det utan ett våldsbrott. Man letade helt enkelt inte efter en kroppsdel utan spårsäkringen var det väsentliga. Man letade i stället efter kroppen utanför lägenheten, säger han under onsdagens pressträff.
Eller var det som så att hundarna från Försvarsmakten var odugliga pga våldsmetodik som tar över för att få fram tjänstehundar till odugliga hundförare?

Utbildningen för att bli hundförare inom polisen är 8 veckor lång. Tjänstehundar kräver med andra ord inte särskilt hundkunniga förare utan att de på något vis tränats hårt under lång tid för att lyda blint. Och blind lydnad syntes i klippet när en tjänstehund yrade omkring och luktade i Wilma Anderssons säng för att missa garderoben ett par meter ifrån. (Kan inte hitta klippet men såg det förut när fallet var aktuellt).

Är det rimligt att Försvarsmakten tillåts använda våld mot djur för skattebetalarnas bekostnad när tjänstehundarna i förata hand arbetar för samhället och inte är någon privat egendom för människor med psykopatiska och narcissistiska drag som attraheras av yrken inom rättsväsendet och Försvarsmakten? Är inte lagen lika för alla? Med våldsmonopol menar man inte rätten att bruka våld mot djur, djurplågeri är därmed väldigt svårt att försvara samtidigt som hundarna arbetar sämre och många faktiskt kan diskvalificeras som tjänstehundar pga att de knäckts av våld från valptiden fram till de lämplighetstest som sedan sker.

Av 200-250 hundar är det endast omkring 60 hundar som kan gå vidare för att utbildas till tjänstehundar.
__________________
Senast redigerad av Allaballawalla 2025-12-03 kl. 23:57. Anledning: Rubrik korrad.
Citera
2025-12-03, 12:16
  #2
Medlem
Feminiseringen av samhället har gått mycket långt. Folk vill inte ens att militären ska få landytor att övningsskjuta på. Nu ska de heller inte få träna upp dugliga hundar. Istället ska de tränas till att ligga i knät och bli klappade.
Citera
2025-12-03, 12:41
  #3
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mittokrat
Feminiseringen av samhället har gått mycket långt. Folk vill inte ens att militären ska få landytor att övningsskjuta på. Nu ska de heller inte få träna upp dugliga hundar. Istället ska de tränas till att ligga i knät och bli klappade.
Det är inte träning utan våld.

Vetenskapen är mycket tydlig på att du genom positiva metoder uppnår den bästa effekten. Att då kräva att alla valpar inom Försvarsmakten ska frukta fodervärden med sitt liv för att aldrig våga göra något på eget initiativ, innebär att man tar fram lydnad men inte skicklighet.

Jag som fodervärd ska inte heller få order om att demonstrera våld mot en valp för att godkännas. Jag fråntogs den balp jag fått utdelad, inte för att den var mindre lydig utan för att jag inte ville utsätta den för våld tills den skrek av rädsla eller smärta, inför Försvarsmaktens hundtjänstenhet. Jag vågar mig på att gissa att valpen jag hade snarare låg före än efter vilket de påstod.

Att träna in nej, kräver inte våld. Tvärtom så visar alla underlag att människor som blandar våld och positiva förstärkning får mindre effektiva hundar än de som använder positiva metoder utan våld.

Ingenstans har jag påstått att jag inte kan ryta i eller sätta gränser. Jag anser däremot att ingen hund behöver skadas för att lära sig något och det har jag alla möjliga studier som bevis i ryggen för när jag hävdar det.

Försvarsmaktens hundtjänstenhet är inte så mycket hundträning som det handlar om sadism och att utöva makt mot människor också. Det handlar om människor med psykopatiska drag som får möjlighet att utöva makt och kontroll över både hundar som människor.

https://sv.wikipedia.org/wiki/Stanfordexperimentet

Citat:
Experimentet, som genomfördes med studenter vid Stanford University i augusti 1971, är känt för att ha visat hur lätt enskilda individer kan bli sadistiska om de hamnar i en sadistisk miljö.[2][3]

Kritiker av experimentet har dock påpekat att vakterna innan experimentet instruerades att bete sig sadistiskt, och att vakterna trodde att sadismen var nödvändig för studien.[4]

I jämförelse trodde jag aldrig att jag skulle kunna pressas att snärta till en valp för att demonstrera ett nej tills den skrek. Men problemet med empatiska individer är att när ett skrik kommer, så går hela larmsystemet igång. Det var helt vidrigt när valpen skrek och jsg slet upp den i famnen och bara for runt med den här hemma. Att jag då skulle göra det en gång till (eftersom de inte fått mig att göra det tidigare vid träff) var uteslutet.

Jag gissar att jag hade varit jävligt oduglig i ett läger som Auschwitz, men det får inte mig att skämmmas direkt. Däremot ville jag slita huvudet av den vidriga människa som utsatte mig för pressen och jag skiter fullkomligt i om hon har Försvarsmakten och Polismyndigheten med sig enot mig i det. Idioter trivs bland idioter och om jag inte trivs bland dem, är inte mitt problem. Mitt problem är att andra motargumenterar denna respons på idioti. Eller försvarar det med att det inte tillhör vanligheterna.

Psykopater orkar inte lära sig saker från grunden, de har ett bristande tålamod och behöver starkare reaktioner för att aktivera hjärnan samtidigt som de inte berörs av sådant som får oss andra att normalt känna empati såsom valpar, eller andra hundar och djur som skriker av dödskräck.

Att psykopatiskt lagda människor är odugliga generellt på att lära sig saker ordentligt, är inte detsamma som att världen ska anpassas efter dem.

Förövrigt så var de kvinnor jag mötte som var värst och mest drivande i det här. Något slags tvångsmässigt behov av att visa sig större än männen och jämliha mäns våld och aggressivitet. Det var iofs en fd manlig polis med i det här och som pratade om deras korrupterade svågerpolitik som skapade hela sekten genom att folk fick tjänster genom att föreslås av någon av dem men det var nog en av kvinnorna som sa att hundarna ska frukta föraren/fodervärden med sitt liv.

Sedan så får de inte fram främst en massa lämpliga hundar om de väljer ut 200-250 valpar och bara omkring 60 av dem sedan duger vid lämplighetstest. Du missade den biten utöver ditt trams om feminism. Ingenstans påstås det att inte kvinnor är inblandade i det här och Ingenstans kan man hävda att våld är bästa sätt att träna djur och att säga emot är en kränkning mot "det manliga" vilket ditt påstående om feminism underförstått hävdar.
Citera
2025-12-03, 12:54
  #4
Medlem
OlofJohanssonSvins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mittokrat
Feminiseringen av samhället har gått mycket långt. Folk vill inte ens att militären ska få landytor att övningsskjuta på. Nu ska de heller inte få träna upp dugliga hundar. Istället ska de tränas till att ligga i knät och bli klappade.

Om TS är korrekt och hundarna har misshandlats och straffats så hårt att de inte vågar utföra sitt jobb för att de är så livrädda för att göra "fel" så faller ju hela funktionen med hunden.

Då betalar ju vi skattebetalare bara för att en narcissistisk psykopat och sadsist skall få utlopp för sina sjuka perversioner på alla andras bekostnad i samhället, värdelösa brukshundar och höga kostnader som skattebetalarna står för.

Jag vill inte mina skattepengar skall gå till att ett svin står och boxar hundvalpar hårt i bröstet.
Citera
2025-12-03, 13:02
  #5
Medlem
Lavas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AvMedTofflorna
Med våldsmonopol menar man inte rätten att bruka våld mot djur, djurplågeri är därmed väldigt svårt att försvara samtidigt som hundarna arbetar sämre och många faktiskt kan diskvalificeras som tjänstehundar pga att de knäckts av våld från valptiden fram till de lämplighetstest som sedan sker.

Citat:
Ursprungligen postat av mystiskstiligman
Militärer är idioter. Hur kan någon vara förundrad över det?

Citat:
Ursprungligen postat av AvMedTofflorna
Det är inte träning utan våld.


Våld och smärtande halsband är rätt vanligt inom bruks, av någon märklig anledning verkar arbete med djur dra till sig maktkåta sadister.

Citat:
Ursprungligen postat av Mittokrat
Feminiseringen av samhället har gått mycket långt. Folk vill inte ens att militären ska få landytor att övningsskjuta på. Nu ska de heller inte få träna upp dugliga hundar. Istället ska de tränas till att ligga i knät och bli klappade.

Att forstra och träna djur med våld är ungefär lika effektivt och gynnsamt som att uppfostra och träna barn med våld. Sedan är det lämpligt att lägga till att eftersom det kryllar av skickligt folk som lyckas få fram de mest drillade och disciplinerade djuren enbart med mjuka metoder så handlar det sannolikt lika mycket om intelligens som känsla.
Citera
2025-12-03, 13:11
  #6
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lava
Våld och smärtande halsband är rätt vanligt inom bruks, av någon märklig anledning verkar arbete med djur dra till sig maktkåta sadister.



...


Nej det är det inte.
Citera
2025-12-03, 13:56
  #7
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AvMedTofflorna
Det är inte träning utan våld.

Vetenskapen är mycket tydlig på att du genom positiva metoder uppnår den bästa effekten. Att då kräva att alla valpar inom Försvarsmakten ska frukta fodervärden med sitt liv för att aldrig våga göra något på eget initiativ, innebär att man tar fram lydnad men inte skicklighet.

Jag som fodervärd ska inte heller få order om att demonstrera våld mot en valp för att godkännas. Jag fråntogs den balp jag fått utdelad, inte för att den var mindre lydig utan för att jag inte ville utsätta den för våld tills den skrek av rädsla eller smärta, inför Försvarsmaktens hundtjänstenhet. Jag vågar mig på att gissa att valpen jag hade snarare låg före än efter vilket de påstod.

Att träna in nej, kräver inte våld. Tvärtom så visar alla underlag att människor som blandar våld och positiva förstärkning får mindre effektiva hundar än de som använder positiva metoder utan våld.

Ingenstans har jag påstått att jag inte kan ryta i eller sätta gränser. Jag anser däremot att ingen hund behöver skadas för att lära sig något och det har jag alla möjliga studier som bevis i ryggen för när jag hävdar det.

Försvarsmaktens hundtjänstenhet är inte så mycket hundträning som det handlar om sadism och att utöva makt mot människor också. Det handlar om människor med psykopatiska drag som får möjlighet att utöva makt och kontroll över både hundar som människor.

https://sv.wikipedia.org/wiki/Stanfordexperimentet



I jämförelse trodde jag aldrig att jag skulle kunna pressas att snärta till en valp för att demonstrera ett nej tills den skrek. Men problemet med empatiska individer är att när ett skrik kommer, så går hela larmsystemet igång. Det var helt vidrigt när valpen skrek och jsg slet upp den i famnen och bara for runt med den här hemma. Att jag då skulle göra det en gång till (eftersom de inte fått mig att göra det tidigare vid träff) var uteslutet.

Jag gissar att jag hade varit jävligt oduglig i ett läger som Auschwitz, men det får inte mig att skämmmas direkt. Däremot ville jag slita huvudet av den vidriga människa som utsatte mig för pressen och jag skiter fullkomligt i om hon har Försvarsmakten och Polismyndigheten med sig enot mig i det. Idioter trivs bland idioter och om jag inte trivs bland dem, är inte mitt problem. Mitt problem är att andra motargumenterar denna respons på idioti. Eller försvarar det med att det inte tillhör vanligheterna.

Psykopater orkar inte lära sig saker från grunden, de har ett bristande tålamod och behöver starkare reaktioner för att aktivera hjärnan samtidigt som de inte berörs av sådant som får oss andra att normalt känna empati såsom valpar, eller andra hundar och djur som skriker av dödskräck.

Att psykopatiskt lagda människor är odugliga generellt på att lära sig saker ordentligt, är inte detsamma som att världen ska anpassas efter dem.

Förövrigt så var de kvinnor jag mötte som var värst och mest drivande i det här. Något slags tvångsmässigt behov av att visa sig större än männen och jämliha mäns våld och aggressivitet. Det var iofs en fd manlig polis med i det här och som pratade om deras korrupterade svågerpolitik som skapade hela sekten genom att folk fick tjänster genom att föreslås av någon av dem men det var nog en av kvinnorna som sa att hundarna ska frukta föraren/fodervärden med sitt liv.

Sedan så får de inte fram främst en massa lämpliga hundar om de väljer ut 200-250 valpar och bara omkring 60 av dem sedan duger vid lämplighetstest. Du missade den biten utöver ditt trams om feminism. Ingenstans påstås det att inte kvinnor är inblandade i det här och Ingenstans kan man hävda att våld är bästa sätt att träna djur och att säga emot är en kränkning mot "det manliga" vilket ditt påstående om feminism underförstått hävdar.
Feminisering har ingenting direkt med feminism att göra. Där får du läsa på. I övrigt har jag inte mer att kommentera i sak.
Citera
2025-12-03, 14:38
  #8
Medlem
Värdelöst att skydda djurplågare genom att inte ta emot anmälan om anmälaren önskar vara anonym.
Om den som anmäler gör det med sitt namn, kanske till och med har film/bildbevis, så ska det räcka för att de ledande ska starta en granskning.

Vad händer om du går ut med ditt nam
Jo man blir direkt utesluten ur all gemenskap, förlorar träningsvänner om man så mycket som knystar om dessa svin som måste slå och plåga hundar för att uppnå en känsla av maktberusning.

Makt?!
En hjälplös hund som kastas runt med redskap som orsakar obehag. En hund som skräms till tystnad. Som slickar sig frenetiskt om munnen, kör in svansen mellan benen och hukar- då är personen som inte kan träna hundar nöjd. Det är beklämmande
Citera
2025-12-03, 14:52
  #9
Medlem
fskers avatar
Jag jobbade inte på en försvarsanläggning förut och de hundarna såg ut att ha det kanon.
Citera
2025-12-03, 15:19
  #10
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AvMedTofflorna
Såg precis att Expressen skapat en artikelserie om Försvarsmaktens djurplågeri.

Jag var själv fodervärd som jag beklagat mig kring under andra nick, här på Flashback och fick uppleva en värld av psykopater som håller ihop i en sektliknande verklighet där jag snabbt sparkades ut för att jag vägrade mig på deras våldsmetodik med orden att de aldrig mött någon likt mig vilket lät som ett hedersbetyg när det kommer från människor som har en sämre djurhållning än majoriteten av djurägare i missbruksvärlden.

Den synen de har på hundar möter man inte ens öppet bland människor som lever i misär och utanförskap. Tvärtom. De flesta missbrukare eller psykiskt dåliga människor skulle reagera väldigt hårt om man boxade valpar i bröstkorgen som träningsmetodik.

Intressant att de även använder sig av Fredrik Steen som exempel när de "lär ut" hur man ska hantera deras valpar och så talar han emot dem och det de gör i media.

Till mig sa de att det inte är vad vi fodervärdar ska skriva på Facebook men för mig är Flashback valet.
Efteråt så har flera "hundmänniskpr" försökt motargumentera mig med påståenden om att vad jag upplevt inte är Försvarsmaktens generella djurhållning utan ett enstaka undantagsfall jag råkat möta Tji på er.

Videor från Expressen
https://www.expressen.se/tv/nyheter/sverige/sa-kanns-elhalsbandet-jaklar/



https://www.expressen.se/tv/nyheter/sverige/har-plagas-schafern-av-hundexperten-pierre-wahlstrom/



Artikel
https://www.expressen.se/nyheter/sverige/har-plagas-schafern-av-forsvarets-hundexpert-pierre-wahlstrom/








Diskutera gärna hur det våld man använder inom Försvarsmakten för att ta fram tjänstehundar på skattebetalarnas bekostnad som utsätts för våld från att de är små valpar och igenom hela deras träning till att de eventuellt hamnar i tjänst.

Jag brukar nämna som exempel på en hund från Försvarsmakten som är rädd att göra fel, när våra tjänstehundar inte kunde upptäcka Wilma Anderssons huvud i garderoben när man sökte igenom rummet.

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/8mykXx/tog-nio-dagar-for-polisen-att-hitta-kroppsdelen-i-lagenheten





Eller var det som så att hundarna från Försvarsmakten var odugliga pga våldsmetodik som tar över för att få fram tjänstehundar till odugliga hundförare?

Utbildningen för att bli hundförare inom polisen är 8 veckor lång. Tjänstehundar kräver med andra ord inte särskilt hundkunniga förare utan att de på något vis tränats hårt under lång tid för att lyda blint. Och blind lydnad syntes i klippet när en tjänstehund yrade omkring och luktade i Wilma Anderssons säng för att missa garderoben ett par meter ifrån. (Kan inte hitta klippet men såg det förut när fallet var aktuellt).

Är det rimligt att Försvarsmakten tillåts använda våld mot djur för skattebetalarnas bekostnad när tjänstehundarna i förata hand arbetar för samhället och inte är någon privat egendom för människor med psykopatiska och narcissistiska drag som attraheras av yrken inom rättsväsendet och Försvarsmakten? Är inte lagen lika för alla? Med våldsmonopol menar man inte rätten att bruka våld mot djur, djurplågeri är därmed väldigt svårt att försvara samtidigt som hundarna arbetar sämre och många faktiskt kan diskvalificeras som tjänstehundar pga att de knäckts av våld från valptiden fram till de lämplighetstest som sedan sker.

Av 200-250 hundar är det endast omkring 60 hundar som kan gå vidare för att utbildas till tjänstehundar.
Mycket bra att misshandeln som denna man begår mot servicehundar uppdagas
Citera
2025-12-03, 15:20
  #11
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mittokrat
Feminiseringen av samhället har gått mycket långt. Folk vill inte ens att militären ska få landytor att övningsskjuta på. Nu ska de heller inte få träna upp dugliga hundar. Istället ska de tränas till att ligga i knät och bli klappade.
Du glömmer en sak. Att misshandla en hund är inte att träna!
Citera
2025-12-03, 15:24
  #12
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av fsker
Jag jobbade inte på en försvarsanläggning förut och de hundarna såg ut att ha det kanon.
Så vitt jag kan läsa mig till så levererar dom en jäkla massa hundar till polisen , så helt kass kan det inte vara.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in