Historik
Mina problemen började för ca 2 år sedan. Jag tror att det kan ha uppkommit på grund av oralsex. Jag fick smärta när jag kissade och urinröret kändes irriterat. Tyvärr väntade jag 2-3månader med att gå till läkaren utan tänkte att det nog bara var en lättare urinvägsinfektion. Smärtan med kissandet upphörde men jag en fick vandrande smärta i testiklar, penis, rumpa m.m. Mycket smärta och ömhet i penisen. Det uppstod också en brinnande smärta i benen och inre låren, som stundtals övergår i en frysande känsla. Jag var tvungen att kissa flera gånger i timmen, men kunde iallafall sova utan att behöva kliva upp.
Jag sprang till läkare och vårdcentraler i över ett år och fick urinodlingar samt tester för könssjukdomar gjorda. Alla läkare sa till mig att jag var frisk och inbillade mig att jag är sjuk. Jag trodde därför ett tag att jag hade herpes utan utslag, då herpes var den enda könssjukdom jag ej testats för. Jag tog flera herpes test, inklusive ett Herpes test som jag skickade i en speciell kylbox till universitet i Washington vilket visade negativt för både herpes 1 & 2.
Sommaren 2020 tilltog smärtan och var helt fruktansvärd. Jag upplevde då endast en viss symptomlindring under promenad. Till och med under dusch var smärtan outhärdlig.
2020 gick jag runt och funderade på att ta livet av mig. Sökte och läste väldigt mycket om det, men kom fram till att om man skall göra det måste man verkligen lyckas. Jag kom fram till att heroin och hagelbössa var de bästa metoderna med absolut högst successrate och minst smärta, men som tur är hade jag inte spontan tillgång till något av det.
Jag bestämde mig för att iallafall skjuta upp självmordet tills efter nästa läkarbesök. Jag tog mig till slut igenom 2020 genom att hela tiden boka nya läkarbesök och skjuta upp mitt självmord tills efter nästa läkarbesök.
Efter 10+ besök hos läkare, sjuksköterskor könsmottagningar och vårdcentraler fick jag till slut en remiss till en urolog. Jag fick vänta i tre månader för besöket vilket tog 5-10 minuter, Läkaren kände på min prostata (vilket enbart framkallade en väldig kissnödighet), sa att jag inte var allvarligt sjuk och att det går över av sig själv men ofta kommer tillbaka. Han rekommenderade vetekudde. Jag var förbannad och irriterad över det fullständiga ointresset från hans sida, men jag var iallafall glad över att ha fått det bekräftat att min sjukdom inte var inbillning.
Jag försökte behandla det genom att inte tänka på det, samt genom att köpa en värmefilt vilket jag använde i förhoppning om att värmen skulle hjälpa till att ta bort inflammationen. Jag blev lite bättre men inte bra.
Jag började schemalägga mina toabesök. Jag tvingade mig oavsett tryck att bara gå var 60-90 minut. Jag ökade stegvis tiden. Jag blev bättre och min konstanta pissnödighet försvann. Nu går jag vad tredje timme ungefär, beroende på hur mycket jag har druckit. Jag upplever mer sällan huggande smärta, ömhet och stickningar i penis efter att ha tränat bort pissnödigheten.
Jag gick ett par månader och funderade på att självmedicinera med antibiotika men hittade sedan en privatklinik som tar test för prostatasekretodling.
Jag har sedan Februari besökt honom två gånger. Första testet kom tillbaks positivt för en tarmbakterie vilket jag fick amoxicillin två gånger om dagen i 20 dagar för.
Andra testet kom tillbaks positivt för en annan tarmbakterie vilket jag fick Cipro för. Cipro höll på ett skada mig allvarligt redan efter första tabletten, vilket dock kan ha påverkats av att jag tog naproxen ihop med den. Jag fick 20 dagars bactrim utskrivet, vilket jag avslutade för en vecka sedan. Nu väntar jag på att åka tillbaks och göra en ny prostatasekretodling.
Senaste gången jag var hos urologen för att ta prostatasekretodling sa han att prostatan kändes bra.
Tidigare i Mars var jag hos en annan urolog som kände och tittade på min prostata med ultraljud och sa att prostatan var normal. Han trodde inte att smärtan var på grund av prostatan utan pratade om kronisk bäckenbottensmärtsyndrom och hur urologer idag tror att enbart en minoritet av fallen är på grund av bakterier.
Jag väntar som sagt på att ta en ny prostatasekretodling. Om det är negativt tänker jag försöka få en längre kur doxycyklin utskriven, då en del får resultat av det trots att bakterier ej påvisats.
Nuvarande symtom (Senaste 2-3 månaderna)
Smärta som strålar ner i benen. Det är oftast en brinnande smärta men kan ibland kännas som att det fryser. Förr brann det ofta i inre låren, men har inte gjort det på länge.
Detta är numera mitt största problem, särskilt då det gör att jag inte kan sitta vanligt.
Diffus smärta i skrevet. Jag har en oförklarlig smärta i underlivet som jag inte kan placera exakt var den är. Det gör iallafall jävligt ont.
Jag upplever smärta och stelhet i området mellan rumpan och testiklarna.
På en tiogradig skala skulle jag placera smärtan de senaste månaderna som
Bra period/timme/stund på dagen 2-3
Vanligtvis 3-4
Dålig period/stund 5-7
Åtgärder
Jag har precis börjat gå till en fysioterapeut som är kunnig inom bäckenbottenproblematik. Jag har ingen aning om det kommer att funka men faktumet att hon kände till både begreppet prostatit och begreppet kroniskt bäckenbottensmärtsyndrom gör henne redan mer kunnig än de flesta läkare och sjuksköterskor jag har träffat under resans gång.
Utöver de övningar hon har rekommenderat mig testar jag även dessa.
https://m.youtube.com/watch?v=NnqAkM9r2a8
Jag tänkte behandla stretching/träningen på samma sätt som antibiotikan. Funkar inte ett program eller terapeut så går jag vidare till nästa. Jag skall införskaffa boken A headache in the pelvis samt Amy Steins healing pelvic pain m
Jag skall börja meditera men är osäker på var jag skall börja.
Jag har varit lös i magen i över ett år, vilket uppstod innan jag hade ätit antibiotika. Det märktes ingen försämring av antibiotikan. Jag har börjat med att schemalägga mina toalettbesök precis som jag gjorde med mitt urinerade. Jag hoppas att det kan förbättra situationen.
Kosttillskott
Jag prover allt.
Jag äter det följande (kan ha missat skriva ner något):
Quercetin, allicinmax, Cernitol, curbisal, d-mannose, lykopen, pomegranate, Omega 3 , magnesium, gurkmeja, ingefära.
I början upplevde jag hjälp av pomegranate och lykopen men det kanske sammanfall med en bra period.
Quercetin upplever jag ingen förbättring av alls, vilket är en besvikelse då jag hört mycket gott om det.
Jag funderar på EDTA men det är svårt att få någon klarhet om vad för någon och dosering.
Kost
Jag har provat äta hälsosamt i flera veckor i omgångar men inte känt någon förbättring. Jag upplevde snarare att det blev värre då jag då inte bara lider av prostatit utan dessutom måste äta jättetråkigt.
Mat och dryck som sägs vara irriterande har jag aldrig märkt någon skillnad av.
Jag planerar att testa olika varianter av fastande.
Någon gång framöver skall jag även testa att utesluta kolhydrater, gluten och mjölkprodukter men först skall jag avvakta och göra en till prostatasekretodling.