Citat:
Ursprungligen postat av
ingetbranick
Om Nvidia ska backa 2 % på en sån kanonrapport (ännu en) som slår alla estimat så vete fan vad som behövs för att undvika en börskrasch ... Nu börjar även jag misströsta. Alla andra AI-relaterade aktier dyker också, AMD t.ex. har tappat nästan allt av den 25-procentiga uppgången från i början av oktober och rasar med 4, 5, 6, 7 % varje dag.
Det känns som en självuppfyllande profetia; ju fler som pratar om kraschen, desto närmare kommer den alldeles oavsett vad bolagens siffror faktiskt säger. Nvidia är väl det tydligaste exemplet på det. Det råder tydligen "extreme fear" på New York-börsen just nu, och det märks.
Jepp, har tänkt exakt samma - det verkar som marknaden ”bestämt sig” för att krascha lite nu helt enkelt - kanonrapporter eller ej.
Personligen följer jag med bergochdalbanan, då jag inte kan bedöma magnituden av den skakiga marknaden just nu. Kan vara en av de 10-15%-iga urblåsningarna som tycks hända 1-2 ggr om året numera, och då är det lika bra att inte missa den snabba återhämtningen. Tullkaoset i våras var ändå till viss del befogat, och följdes ju av en snabb återhämtning - detta är ”enbart” fear imho.
Nota bene, om AI-”bubblan” smäller, säljer jag nog lite indexfonder och tar plats på AI-tåget med förstaklassbiljett. I övrigt kommer jag inte agera på detta tumultet.