Citat:
Ursprungligen postat av
develi
Japp. Det är likt den religion och ideologi de kritiserar.
Folk av annan religion, ateister, sekulära humanister får sekundär status. Påminner om dhimmi.
.. kristna böner i skolan, budord på väggarna etc lobbar de redan om på delstatsnivå.
Det kan väl låta simpelt att be nån fader vår på lektioner men det är tänkt att omvandla offentliga grundskolor till vad som idag är bibelskolor.
Att Kirk och Trumps regim attackerar högre studier och utbildningssystemet är en del i det hela.
Det är helt klart ett hot mot demokratins grundvalar om ett land ska styras på bas av bibeln, i sin värsta utpost teokrati.
Kirk baserar alla politiska argument på extrem kristendom som flyter samman.
7MM stammar ur NAR (New Apostolic Restoration) som är en korspollinering av:
▪️Latter Rain
▪️Charismatics
▪️Dominion Theology - Reconstructionism
(Kingdom Now)
"Christian nationalism - from the blending of white supremacy and Christian identity, to the Reformed Reconstructionist version of
dominion theology, to these radicalized multiethnic Independent Charismatic networks - are poisoning American politics, accelerating
extreme polarization, and sometimes sparking real-world violence. "
Matthew D. Taylor (2024). The violent take It by force - The Christian Movement that is threatening our Democracy.
Forskaren Taylor är själv kristen kan tilläggas.
Många kristna varnar för den extrema versionen (som tyvärr ökar), att rabiata former går via politiken.
Dina exempel fördjupar förståelsen av hur långtgående den här rörelsen är. Jämförelsen med dhimmi-systemet är träffande, när en specifik religiös tolkning får makt över staten riskerar människor med annan tro, eller ingen tro alls, att hamna i en underordnad position.
Det du nämner om böner i skolor och budorden på väggarna är bra exempel på hur avsekulariseringen redan börjat. Det kan verka oskyldigt, men syftet är att steg för steg förvandla offentliga skolor till något som liknar bibelskolor. Samtidigt pågår en bredare attack på universiteten och högre utbildning, där målet är att politisera och kontrollera de institutioner som formar nästa generation av medborgare och ledare.
Turning Point Faith spelar en central roll i detta. Genom att organisera kyrkor och pastorer till att bli politiska aktörer skapas en struktur som påminner om muftier och mullor i islamistiska stater. Skillnaden är bara att Bibeln tar sharias plats som grund för lagar och samhällsordning.
Som forskaren Taylor varnar för handlar detta inte bara om religion, utan om ett hot mot demokratins själva kärna. När gränsen mellan religion och stat suddas ut riskerar pluralism, mänskliga fri och rättigheter och den öppna debatten att ersättas av ett system där en enda tro styr allt. Att Taylor som själv är kristen varnar för den här utvecklingen, visar hur allvarligt det är.
Att USA har många fundamentalistiska bibelträsk är inget nytt, men jag förbryllas av att Kirk har svenska fans. Skriver de verkligen under på det här?