Ella Carlsson, generaldirektören för Rymdstyrelsen har synts flitigt i svensk media under den senaste veckan, som sommarpratare och kommentator om satelliter och rymdkrig.
Efter att ha sett flera bilder blev jag lite fundersam. Hon har bredare vrister och anklar än en genomsnittlig man. Kroppsformen verkar inte så kvinnlig, inte heller ansiktet.
Namnet Ella är fint, men förekom inte under perioden som individen bör vara född, ca 60-70 tal. Däremot är det populärt sen 2000-talet.
Jag är rymdintresserad och önskar veta VEM svensk astronomis högsta höns egentligen är! Jag ifrågasätter hon är kvinna på samma sätt som jag är och är inte säker på att jag skulle känna mig bekväm i samma omklädningsrum.
Kollade Wikipedia-sidan, men hittade inget konkret. Sidan visade en karriär som är mycket ovanlig för kvinnor av hennes årgång. Militärtjänst, yrkesofficer, civilingenjör.
Googlade rejält och sökte på namnet på Flashback, men hittade inget.
Nån insider som vet?