Citat:
Ursprungligen postat av
GustavAdam
Hmmm....
Med det lilla jag kan om den formen av "målning" så ska du väl "grunda" det underlag som du sedan spänner duken på.
Grundmålningen är till för att underlaget inte ska suga vätska från duken.
Om det är en träplatta eller masonite är väl en smaksak.
För små dukar så duger väl masonite.
Ska du måla på större dukar så är väl MDF-board eller hyvlat limträ att föredra då de inte blir sladdriga.
Skåplucka från IKEA kanske också funkar som underlag för duken?

Nja, med just äggtempera så funkar duk men fördelaktigast är att måla på någon form av trä som är behandlat med gesso, ja, i alla fall som jag fattar det.
Duk ska visst inte suga åt sig äggtempera lika bra som trä. Duk ska visst inte heller ge rättvisa åt den där matta finishen man vill åt med äggtempera.
Titta på ikoner eller äggtemperamålningar från medeltid eller renässans, de är oftast målade på träpanel. Kan dock nämna att jag inte nödvändigtvis är ute efter att följa några strikta traditionella metoder.