Citat:
Ursprungligen postat av
Olivoljetorsk
Nån som vet hur det känns att spendera ett par tre månader i städer som Flensburg, Neumünster, Kiel Lübeck och nån till?
Jag försöker lära mig Europas största språk dvs tyskan och hade tänkt spendera vintrarna där.
Kallt där också, jag vet, men hellre Tysklands vinter än Nordens, plus att jag är extremt trött på Norden/Skandinavien i nästan alla avseenden. Behöver nåt nytt men pallar inte resa alltför långt.
Sitter jag flera timmar på buss, tåg eller flyg så somnar jag och det slutar med att jag mökar ner hela fordonet eller farkosten plus snarkar, och det är överlag drygt att resa länge även om man inte skulle fjärta och snarka.
Så norra Tyskland känns lagom långt bort och lagom exotiskt.
Berätta gärna om erfarenheter, åsikter, plus och minus jämfört med Norden.
Mycket dimma, regn och vind på vintern, specielt på västsidan. Kiel och Lübeck är bättre. Uselt käk i norra Tyskland. Men historiskt intressant, om man är intresserad.
Södra Tyskland är dock riktigt trevligt. Bra käk, nära till alperna. Mycket bättre väder på vintern än norra delen.
Flyg Munchen-Sthlm går väl på 2:30 eller något sådant. Helt OK restid.