Citat:
Ursprungligen postat av
svampdamp
Om du inte sätter gasreglaget i TOGA larmar det väl inte?
Du får master caution och avbryter direkt. Fel setting, i förhållande till vad du matat in i datorn, gör att du får checklist incomplete.
Citat:
Ursprungligen postat av
Tratten52
Det är svårt att avgöra, jag har kollat på en del filmer på starter med typen, jag har aldrig tänkt på det, men det ser ut som att den har flaperons, där både skevroder och klaff har dubbelfunktion. Hela vingen fungerar som klaff. Det lär väl komma fram exakt vad som hände om det finns något kvar av svarta lådan
Svårt, ja. Tycker ändå att det finns tillräckligt med material för att avgöra att både flaps och slats är ute. Men det kommer som sagt visa sig, FDR lär vara i gott skick och till skillnad från 737:an för några månader sedan så lär inte strömförsörjningen till denna vara något problem.
Här är en bild på vingen efter kraschen, men den kan så klart också luras:
https://images.hln.be/ZjhlNmI4YzdmOG...vt-anb-te-zien
Citat:
Ursprungligen postat av
dQw4w9WgXcQ
Är det RAT man hör precis i början?
Och man borde alltså hört motorerna?
Så tolkar jag det, och många andra.
Ja, det är inte tyst när en 787:a drar förbi med fullt pådrag så nära kameran. Luften bakom motorerna är också misstänkt opåverkad.
-
Kraschen från övervakningskamera:
https://x.com/Vikasmakwana111/status...eANOFe9FQ&s=19