Flashback bygger pepparkakshus!
  • 1
  • 2
2025-06-07, 08:09
  #1
Medlem
Bryets avatar
Är det någon som har ett råd hur jag ska tänka/göra? Jag känner mig väldigt vilsen.
__________________
Senast redigerad av Bryet 2025-06-07 kl. 08:26. Anledning: Ta bort inlägget
Citera
2025-06-07, 08:17
  #2
Medlem
GormDenGamles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bryet
Hej! En lång berättelse väntar.

Bakgrund:
Jag (40) har varit tillsammans med min fru (33) i snart tio år.
Vi har två barn tillsammans (8 och 5).
Vi har varit gifta i snart två år.
Vi bor tillsammans.

Vår relation:
Vi träffades ursprungligen när hon var i en dålig relation och jag hade precis lämnat en dålig relation. Vi fann varandra i misären och blev blixtförälskade. Jag har inte tidigare blivit så förälskad i någon och vi flyttade ihop efter ett halvår och fick vårt första barn efter drygt ett år. Efter det har det rullat på med barn och flytt till större lägenhet.

Vår relation har inte varit helt oproblematisk. Jag har personligen problem med närhet och kan verka avvisande när jag egentligen är osäker på mig själv. Detta har, i synnerhet efter andra barnet, varit vår relations största problem. Min fru har flera gånger uttryckt att hon behöver mer sex och då har jag sagt att jag tycker det är svårt att slå på när som och att det är svårt under småbarnsåren. Något som ytterligare har ställt till det är att vi sedan några år tillbaka har sovit med ett barn var eftersom ett av barnen ständigt har gått och lagt sig hos oss.

Vi har pratat om problemet och hon har fått uttrycka svårigheterna med det medan jag har lyssnat och försökt att säga att det kommer bli bättre och att jag vet om att jag är svår att komma nära i bland men att det då inte handlar om att jag inte vill ha sex med henne utan om jag är osäker på mig själv. Det är dessutom så att jag har ett sexuellt trauma sen min barndom som kan spela in.
Min fru fick också en förlossningsdepression efter vårt andra barn vilket gjorde att jag tog en roll av ”fixaren” som tog hand om barnen och rådde i allt här hemma så att hon skulle få läka. Detta pågick i ett halvår och i efterhand satte det nog sina spår i mig och henne.

Utöver ovanstående problem så har vi en bra relation som innebär att vi försöker göra mycket saker bara vi och vi har fortfarande bra sex när vi väl har det (tyvärr har det gått flera månader emellan i perioder). Vi kommunicerar bra och vi skattar tillsammans nästan dagligen.

Dagens situation:

För ett par veckor sedan säger hon att hon inte vet vad hon vill längre. Kaos uppstår och hon sticker hemifrån en natt. Dagarna efter pratar vi mycket och hon säger att uppbrottet handlar om att jag inte har gett henne det hon behöver i närhet och att hon har känslor för en ny person. Den är här personen har hon haft känslor för i tre-fyra månader och det är en yngre kollega där hon arbetar. Min utgångspunkt är att eftersom vi har två barn och har byggt upp ett liv tillsammans behöver vi försöka laga och ändra det som inte fungerar. Hennes utgångspunkt är att skadan redan är skedd och att hon inte vill vara min försökskanin i att försöka laga relationen. Hon säger att hon är väldigt osäker på vad hon vill och hon är rädd för att välja fel. Som jag tolkar det är det hon väljer mellan mig och den andra killen.

När vi försöker diskutera det så landar det alltid i samma cirkelresonemang: jag säger att jag inte kan göra något åt det som har varit nu men att vi kan arbeta för att hitta en lösning framåt (parterapi, alternativa sätt att leva som familj) medan hon säger att det inte går. Det vill säga menar hon att jag har satt oss i den här situationen och jag har gjort fel bakåt. Jag menar att hon gör fel nu som vill riva upp hela familjen. Vi kommer liksom ingenstans.

Nu när vi ska planera sommaren säger hon att hon tycker det är viktigt att umgås som familj då och då och samtidigt vara separerade och bo på två olika platser. Jag svarar då att jag inte vill låtsas vara en familj om hon dagen efter ska dra hem till din nya killen och ligga. Det blir bråk om detta och vi kommer ingenstans.

Är det någon som har ett råd hur jag ska tänka/göra? Jag känner mig väldigt vilsen.

Ni båda har ansvar över hur det har blivit.
Men du gick in i en relation med någon som redan hade en partner. Och nu gör hon samma sak mot dig. Det är sådan hon är. Så nej, det går inte att rädda.
Citera
2025-06-07, 08:18
  #3
Medlem
991ESSs avatar
Hon träffade ju dig i en liknande situation, nu får du karma när hon återskapar detta med dig. Om några år kommer samma hända med den nya killen som knullat henne senaste månaderna...
Citera
2025-06-07, 08:34
  #4
Medlem
FarbrorCitron81s avatar
Jag kan ge dig några av mina tankar kring separationer:

Att ni båda haft problem på olika sätt behöver inte vara orsaken (dom flesta dras med lite problem av olika slag). Däremot kan anledningen till att ni hittat varandra vara att ni då var i behov av varandra på ett utsatt sätt eftersom ni båda var i en svacka då.

Kvinnor ligger oftast steget före män när det kommer till separationer. Det bidrar till att kvinnan vill iväg och har funderat kring detta under en tid, medan mannen får jaga, be om ursäkt och vill bättra sig för att det ska hålla. Det skapar ingen bra dynamik.

Mitt råd blir således att stå upp för dig själv, vad du behöver, jobba på ditt eget liv. Jaga inte efter henne, det gör bara att du kommer bli avvisad och må ännu sämre. Troligen har du större chans om du istället taggar till och börjar bygga på ditt eget.

Ni är även föräldrar båda två och kommer alltid att ha en form av relation, så balla inte ur och kasta all världens plågor på varandra bara för att ni känner er svikna. Prata av dig och kräks med någon vän eller skriv av dig på dator eller liknande så du får ur dig skiten om du nu känner så. Det är viktigt för era barn att ni behåller någon form av respekt för varandra.
Citera
2025-06-07, 08:34
  #5
Medlem
Hurt-Åkes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 991ESS
Hon träffade ju dig i en liknande situation, nu får du karma när hon återskapar detta med dig. Om några år kommer samma hända med den nya killen som knullat henne senaste månaderna...

Brutalt, men sanningen.

Hon är en sån som aldrig är nöjd. Hon har gått på den romantiska popkulturella visionen att man måste vara förälskad hela tiden. En svag kvinna som faller för minsta nycker. Hon "är värd det" tycker hon.
Citera
2025-06-07, 08:35
  #6
Medlem
Du kan inte få henne att vilja vara med dig.
Separera snyggt och samarbeta kring barnen.
Citera
2025-06-07, 08:38
  #7
Medlem
FarbrorCitron81s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hurt-Åke
Brutalt, men sanningen.

Hon är en sån som aldrig är nöjd. Hon har gått på den romantiska popkulturella visionen att man måste vara förälskad hela tiden. En svag kvinna som faller för minsta nycker. Hon "är värd det" tycker hon.

History repeat itself.
Citera
2025-06-07, 08:44
  #8
Ja då är det så. Hoppas hon inte får allt bara, medans du får sitta i husvagn.
Citera
2025-06-07, 08:51
  #9
Medlem
Säker på att du är pappan?
Citera
2025-06-07, 08:58
  #10
Medlem
Hurt-Åkes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bimbodeluxe
Du kan inte få henne att vilja vara med dig.
Separera snyggt och samarbeta kring barnen.

Så är det. Hon kommer inte backa. Bara göra det bästa av situationen. Sköt det snyggt. Gör allt för barnens bästa. Visa aldrig känslor när ni träffas. Var artig och korrekt.
Citera
2025-06-07, 09:00
  #11
Medlem
Du fick henne när hon var med en annan man och nu går hon vidare till en annan. Det är hennes natur att lämna den man hon har och skaffa en ny men i fel ordning. Så nog stämmer det som man säger att som man får dem mister man även dem. Hon har redan lämnat dig så det är inte där valet ligger. Ärligt talat, vill du ha henne när hon har en annan? Det är ju inte som när du fick henne utan nu är det tvärtom. Trist bara att ni skulle skaffa två barn där emellan. Men det är så kvinnan är idag, de byter ut mannen när de tröttnat. Inget vi kan göra något åt utan får försöka tänka på deras egenskaper när vi väljer vad vi tror livspartner. Du får väl försöka acceptera detta då du inte kan göra något åt det hela!
Citera
2025-06-07, 09:04
  #12
Medlem
MissAjDiHiDis avatar
Jag undrar varför du känner att du vill laga eran relation. Hon verkar ju inte vara den trogna typen, varken mot han innan dig å nu du. Då hon erkände att hon gått å haft känslor för sin kollega alla dessa månader.. Säkert gjort nåt redan med honom. Verkar ju vara hennes personlighet att inte vilja vara trogen.

Skit i henne å fokusera på dig själv å era gemensamma barn.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in