Citat:
Ursprungligen postat av
Heretic77
Ni får du hänga med lite. Du påstod (utan bevis) att inga europeiska länder ville ta emot några judar. Jag motbevisade dig med en länk där det visade sig att flera hundra tusen judar emigrerade till många olika länder, varav flera ligger i Europa. Detta gällde mellan 1933-1939, alltså innan kriget och förintelsen skedde. Den unika händelsen jag syftade till är förintelsen. Vilken tänkte du på?
Att inga länder i regel vill ta emot stora mängder flyktingar är inte intetsägande. Så var det på 30 talet och så även nu. Och det gäller givetvis inte bara judar, vilket du hade begripit om du var någorlunda insatt.
Du har inte motbevisat någonting, din pajas.
Inget land har officiellt gått ut och sagt att deras land kunde ta emot alla dessa judar, utan en liten del har flytt dit.
Tyskland hade en policy där judarna fick flytta till Palestina fram till 1939, har du inte hört talas om Haavaraavtalet?
Under "förintelsen", så var det inte ETT enda land som erbjöd sig att ta emot alla dessa judar som Tyskland och Europa, bevisligen, inte ville ha.
Så du medger då att det inte är någon skillnad på judiska flyktingar och arabiska/afrikanska flyktingar? Samma skit, stämmer bra det.