De sprider rörig information för att försvåra kritik
Ibland säger de att produktionen kommit igång. Men det sägs också att en stor del av produktionen måste kasseras.
Ibland sägs att de producerar "batterier" men det kan betyda att de bara löder samman batteri
celler från Kina.
Länge har vi varit flera i tråden som undrat vart de producerade batterierna tar vägen. Nv talar mer sällan om att de levererat batterier.
Den enda biltillverkare jag vet som säger att Nv levererat är Scania. Den uppgiften står ut så mycket att den måste bekräftas. Man måste också få klara uppgifter om att dessa batterier verkligen monterats in i lastbilar som sålts och rullar på vägarna. Det betvivlar jag.
De negativa rapporterna avbryts av enormt positiva rapporter om t.ex. hur Scania bygger en anläggning för att kunna ta emot ett ton Northvolt-batterier var fjärde minut.
Tidigare sades att de hade en stor forskningsanläggning som utvecklade "världens grönaste batterier" och deras forskning var världsledande. Men senare sägs att de har köpt maskiner från Kina. Ibland sägs att dessa maskiner inte fungerar.
Ibland sägs att de producerar halva batterier med katod medan anoden kommer från andra företag. Kineser skall bygga en anodfabrik utanför Timrå. Ibland sägs att de köper halvfabrikat från Kina.
Ibland kastar de in helt andra påståenden. För inte så länge sedan sade de att deras batterier väsentligen var under utprovning.
I år har det Ibland sagts att Nv verkligen fått fart på produktionen men det är i år som de mycket negativa rapporterna om ekonomisk kris kommit. De påstås ha fått enorma bidrag men finansministern säger att Nv har ett outnyttjat lån på 12 miljarder.
Här uppges att Nv har 5600 anställda.
Citat:
Northvolt has approximately 5.6K employees as of August 2024. These team members are located across 6 continents, including EuropeAsiaNorth America.
https://leadiq.com/c/northvolt/5a1da...orth%20America.
Här har de 7000
Citat:
The Swedish battery maker will cut some of its 7,000-strong workforce
https://sifted.eu/articles/northvolt...cut-sell-sites
Men så många jobbar inte i Skellefteå. Vad de övriga platserna sysslar med har aldrig blivit klarlagt.
Detta är ett EU-projekt och då får tidningarna inte kritisera utan upprepar bara alla dessa röriga påståenden.
Frågan är om Northvolt alls har producerat någonting. Det som har skett är att Scania och Volvo gjort stora gröna omställningar och blivit beroende av Northvolt som inte producerar vad de lovat. Svensk fordonsindustri har skadats. Det har också kostat svenska och europeiska skattebetalare stora summor.
Nv köpte också upp den lovande batteri-start-upen Cuberg som försvunnit in i Northvolt-röran. Det stärker Panasonic och de andra stora tillverkarna.
EU försöker styra alla Europas länder från Bryssel. Då används desinformation på samma sätt som i Sovjet som försökte styra ett stort antal länder från Moskva. Informationen runt Northvolt görs medvetet rörig.
Northvolt förefaller främst ha varit en attack mot fordonsindustri i Sverige genom att ställa om den till osäljbara elbilar. Northvolt har varit ett EU-projekt avsett att utarma perifert belägna EU-länder (som Sverige) och regioner (som Norrland, även Volvo ligger utanför Stockholmsområdet) för att koncentrera makt och välstånd till Bryssel och den regionen. Norrland är råvarurikt med malm och vattenkraft. EU är rädda för en positiv utveckling där, vilket skulle störa maktkoncentrationen runt Bryssel. Norrland tilldelas därför omöjliga projekt som Northvolt och H2 Green Steel.