Du har alltså på någon timme gått från att marknaden kommer att krascha till att du kan överväga att kliva in när det sker en tydlig vändning uppåt. Det var exakt därför jag tidigare sa;
"Emotionellt in. Emotionellt ut".
Ser du inte att du intalar dig själv att din plan är att du tänker agera på samma sätt framgent, som du gjorde tidigare idag? Din basis för att kliva in på marknaden får inte vara marknadens momentum. OM din plan är att marknadens momentum dikterar ditt agerande så kommer du ju oundvikligen och ofrånkomligen alltid att hamna i situationer där du upplever den här, faktiskt livshotande situationen. Att förlora pengar väckar samma emotionella hot som att ens liv var i fara.
Om du lyckas lyfta blicken lite så kan du försätta dig själv i en position där du får marginal och inte blir så känslig för marknadens volatilitet.
Tidigare idag skrev jag om 5130 som nivå på ES-terminen. Som du ser så vände det upp exakt vid den nivån och har inte stängt under ens i 5-minutersupplösning. Det här var inte något jag bara hävde ur mig utan 20 år och tusentals timmars studier ligger bakom ett sådant konstaterande.
https://ibb.co/qWGxF9j
Marknaden är inte klar på uppsidan än! Riskaptiten kommer inom någon vecka att vara tillbaka igen, och det kan faktiskt gå betydligt snabbare än så med tanke på att yielden på 10-åringen aktiverat så pass kraftiga säljsignaler så att det blir omöjligt att dra någon annan slutsats än att sentimentet på börsen kommer att gå från panik till riskaptit snabbare än vi kan föreställa oss just nu.
Hoppas att du har vett att kliva ur din negativa exponering
Ps. Nvidia var ner 13 % och har nu återhämtat nästan hela fallet på 30 minuter!!!!!!!! Nu förstår du vad jag menar med förändrad riskaptit snabbare än vi kan föreställa oss.
Citat:
Ursprungligen postat av
Pungpuckel
Sådana här tongångar i media får ju småsparare att sälja, med en självklar förhoppning att köpa in sig billigare.
(Även jag förstås, naturligtvis köper jag Bull när jag ser en tydlig vändning uppåt)
https://www.cnbc.com/2024/08/04/stock-market-today-live-updates.html