Citat:
Ursprungligen postat av
Septemberflicka
Genomgående tema är alltså din tolkning.
Du hävdar att folk som deltar i tråden, för skvallret om FU-nätverket, försvarar soc och menar att socialtjänst och socialsekreterare är felfria. Detta är alltså i sin mest konkreta form helt fel, du har 0% underlag för det påståendet, det motsatta har däremot lyfts fram vid några tillfällen. Det spelar liksom ingen roll hur mycket du tycker/tänker/känner att du har rätt, du har fel och de konkreta bevis du _ibland_ anser är så viktigt, saknar du med detta tjatiga påstående.
Ja det är ju personer med en viss slags åsikt som samlats i denna tråd och det är inte direkt kritik mot socialtjänsten som framförs. Det är bara föräldrarna det är fel på. Och det kan det ju givetvis bra, men som de är nu är såklart inte deras rätta jag. Att bli av med ett barn på det sättet tar hårt på psyket för vilken förälder som helst och då kan det tyvärr bli sådär.
Att soc har allvarliga problem trodde jag åtminstone att du visste om. De har jättesvårt att rekrytera och de som kommer ut från socionomlinjen som rekryteringsunderlag är enligt Michael Tärnfalk "funktionella analfabeter". Han skräder inte orden vilka sopor det är som börjar på soc och direkt får börja med LVU-utredningar.
Skulle du själv ha förtroende för dessa socionomer om det var du själv som var utsatt och ditt barn som låg i potten? Det tror jag knappast. Det är ett fullständigt skämt att en sådan låg nivå på utredningar kan godkännas när lagens kanske strängaste "straff" ska utdelas.
Och det leder givetvis till att barn omhändertas på felaktig grund. Klart att föräldrar som drabbas av haveriet kommer att protestera mot det. Det hade du också gjort om det var du som var drabbad.