Citat:
Ursprungligen postat av
sisus
En utveckling på 3000% på 6 månader och intresset är inte större än så här?
Finns ingen årsredovisning som är särskilt positiv ännu.
Affärsidén är också grumlig, hemsidan presenterar det som ett "skydd mot identitetsstöld" men de senaste affärerna verkar snarare handla om att de agerar som en tjänsteleverantör i bakgrundskontroller. Oavsett lär det väl vara webbskrapor plus insamling av känsliga uppgifter från kunder som utgör tillgångarna i bolaget. Anläggningstillgångarna värderas till knappt sextio miljoner, kan väl vara så mycket de aktiverat i utvecklingskostnader.
Framgår inte vem som är säkerhetschef och den enda säkerhetsstandard de nämner har med betaltjänster att göra. Deras webbsida ligger bakom amerikanskt nät och API-dokumentationen hos AWS så de verkar ta hyfsat lätt på GDPR/Schrems II.
Om de först nu börjat vinna större kunder är produktutbudet oprövat, och intäkterna antagligen rabatterade för att stänga affärerna.
Jag kommer inte öppna plånkan förrän de börjar göra utdelningar av betydelse.