Citat:
Ursprungligen postat av
-Felix_
Men detta är ju inget unikt för SKR eller sjukskötersor.
...
Skall SKR tvångsutbilda nya SSK ? eller vad menar du ?
Precis som alla andra jobb i alla sektorer så är lön och andra förmåner incitamentet. I någon mening är det väl väldigt få personer som faktiskt arbetar med vad de älskar att göra och skulle göra det för mindre lön än de har idag.
Man har redan för sjuksköterskor, och andra grupper du räknade upp, försökt sig på att sänka antagningskraven för utbildningarna. Det ger i princip ingenting. Något fler. Men bara fler som slutar. Fler som inte fullföljer. De som tar sig igenom möts sedan av ett låglöneyrke som det krävdes studieskuld för att bli anställningsbar inom. Det är sålunda i princip närmast en förlust att utbilda sig till det.
SKR och Regionerna har redan försökt sig på att trixa med detta i ett antal år genom att erbjuda betalning om du går en specialist utbildning. Men det är knappt någon som nappar på de heller. Tror det var i veckan jag såg det senast att någon region i den övre ändan av landet som betalade dig 18k i månaden för att studera, de betalade alla andra studieutgifter också (böcker, resor etc). Inte fantastiskt men du kan i praktiken studera gratis utan att ta CSN lån. Men de hittar ändå inte personal. Så något är ju som sagt fel.
Det är arbetsmarknads-NIMBY. Alla vill ha vård, men få vill vårda. Eller de ser helst att någon annan gör det. Då finns bara en möjlighet. Maximera lön och andra förmåner för att dra till sig vårdpersonal. Vilket då i detta fallet kommer sluta med antingen höjd skatt i något segment. För det betalas så att säga inte genom användande eller försäljning av tjänster. Att sänka kraven eller ersättningen har de som sagt redan testat och det har bara varit katastrof för det hela.