Citat:
Ursprungligen postat av
Rad-i-Kalle
JAK är en ekonomisk förening, och därmed en juridisk person.
Vid en konkurs kan en styrelse åka på rejält med däng om man - kortfattat uttryckt - misskött sig.
I en större organisation är det inte ovanligt med att de större ägarna är representerade i styrelsen, så skiten i fläkten stänker även på dem.
Storbankerna har ägare och de blir av med allraminst de aktier man äger och därmed pengarna man bundit i dessa.
Du har rätt, ägandeformen för ekonomisk förening är juridisk person, likväl förlorar medlemmarna insatsen om föreningen konkar, det samma är svårt att säga om storbankerna, typ 90-tals krisen. Stordriften backas upp av staten, av den anledningen är det inget problem med en medlemsägd bank i den mindre skalan.
Juridisk person oavsett vilket är ett problem, självklart ska ägarna ta hela risken oavkortat själv.
Citat:
Ursprungligen postat av
ZiggeZiggarett
Även om banken drivs och promotas av miljöpartister så skall inte miljöpartiet lastas för det?
Märkligt.
Det är märkligt för dig då du inte kan skilja på medlemsägd bank och en bank ägd av ett politiskt parti. Det jag vet om JAK är att det finns allt från gröna vågare till människor med religiös övertygelse mot räntebaserad ekonomi, det sticker säkert brunhögern i ögonen, vill dina ideologiska motståndare lägga pengar i ett medlemsägt företag är det deras ensak, inte din.
Det är inte så att JAK bedrivit trollfabriker, desinformation, hetsat och hotat, inte vad jag vet.
Inget konstigt med granskning, tvärtom, den påstådda kopplingen mellan partier och banken saknas, är MP delägare?