Citat:
Ursprungligen postat av
SvenHelsing
Nja, så aggressiva är de inte. Det är främst om du kommer nära deras ungar, men för det mesta undviker björnar människor.
Nåja sannolikheten på att en helt slumpmässig människa i skogen är där på någon slags mordpromenad är hur som helst många många gånger gånger lägre.
Jag menar om man googlar sannolikheten att bli dödad av en björn får man upp att det är mer sannolikt att dö av ett stick från ett bi. Det är helt inkorrekt och bygger egentligen bara på att det finns tillräckligt många människor med allergi mot bin och tillräckligt många bin för att dessa ska stöta på varandra ofta nog.
Hade en människa stött på björn lika ofta som bin så hade de nog fått svårt att bevisa den teorin. Folk och statistik går sällan bra ihop.