Citat:
Ursprungligen postat av
Lawnmoverman2011
Om hon struntade i att ta p-pillren så är det knappast något som står i FUP. Gör dig inte löjlig nu.
Hur ska han kunna veta om hon struntade i att ta p-pillren?
Det är du som gör dig till åtlöje genom att gång på gång avslöja att du inte orkat ta dig igenom FUPen. Så gör du för övrigt i alla trådar.
Givetvis hade Am*n berättat för polisen om han hade minsta misstanke om att Saga slutat ta P-piller eftersom det skulle ha talat till hans fördel. Han har lämnat en mycket detaljerad redogörelse för omständigheterna kring då hon blev gravid.
Citat:
Du har en övertro på polisens förmåga att sköta vissa utredningar, det är då en sak som är säker. Fanns det inte spår av okänd DNA i S*gas bostad?
Inget som hade någon som helst koppling till brottet. I trapphuset fanns, helt förväntat, DNa från okänd.
Citat:
Lugna ner dig, ingen har blivit våldtagen här. Pojkvännen är åtalad för mord, inte våldtäkt.
Hur kan du vara säker på det? Att han inte är åtalad för våldtäkt betyder bara att ingen polisanmält honom för våldtäkt. Du bara gissar att det förhåller sig på det sättet.
Citat:
Det märks att du har väldigt liten erfarenhet av kvinnor, du måste förstå att vad kvinnor säger och vad de sen gör är ofta två helt skilda saker. S*ga kan alltså ha sagt att hon åt p-piller men i själva verket hade hon kanske slutat med det? Vissa kvinnor använder dessutom ibland en graviditet som ett sätt att knyta bandet hårdare till pojkvännen.
Du talar mot bättre vetande. Det tycks om om din egen ”erfarenhet” av kvinnor bygger på att du en gång i tiden hamnade i vårdnadstvist med din sons mor och struntade i att betala underhåll. Det märks att du har mycket liten erfarenhet av normala relationer mellan män och kvinnor, och är starkt benägen att generalisera din egen erfarenhet till en hel population. Och har du bara son och ingen dotter så har du fanimej ingen aning om unga kvinnors verklighet.
Citat:
Ursprungligen postat av
Lawnmoverman2011
Jag har själv struntat i att betala underhållet för sonen när han var liten, fick jag inte vara med och ha delad vårdnad automatiskt och bestämma om umgängestider mm så inte fan tänkte jag betala då heller.