2023-12-15, 08:11
  #109
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Euryproctos
Jag kan berätta ingående vad det handlar om, för om man bara läser tidningsartiklarna så fattar man ingenting.
Mediernas beskrivning är vinklad och berättar bara en bråkdel.

I många år var det rena idyllen på förskolan.

Problemen började augusti 2022, då en familj flyttade från Västra Frölunda till idyllen Billdal och satte sitt yngsta barn på förskolan där.

I samma veva fick förskolan en ny rektor, en inkompetent kvinna med de rätta kontakterna.
Hon tog examen som rektor 2015 och älskar regnbågar, inredning och allas lika värde.
Hon drev en inredningsbutik vid sidan av jobbet som rektor fram till för en månad sedan.
Hennes namn är H*len Löfgr*n

Augusti 2022
Det nya problembarnet, som idag är endast 5 år gammalt, satte direkt igång att misshandla de andra barnen.
Det visar sig att en liten 5-åring, som är storvuxen och mycket lång för sin ålder, kan vara helt vansinnigt brutal. Till saken hör att barnet har drabbats av kombinationen grav empatistörning och närmast obefintlig impulskontroll. Han ger sig på allt och alla i sin närvaro, allt från små 1-åringar till jämngamla 5-åringar.
Våldet är rått och hänsynslöst, med sadistiska inslag.
Spontant, utan anledning flyger han på andra barn.
Han spottar på dem, biter dem, slår dem med händer och tillhyggen, stampar på dem när de ligger ner och hoppar på dem med hela sin tyngd när de ligger på marken, stryper dem så de blir blå i ansiktet.
Han hånflinar när han blir upptäckt. Det blir inga konsekvenser i Sverige 2023 för sådant beteende, så det fortsätter. "Nej men lille vän, så kan du ju inte göra." Saft, bullar, armband.

Föräldrarna till alla de andra barnen, som blir slagna, blir naturligtvis upprörda när barnen kommer hem med bitmärken, blåmärken och sår. Föräldrarna försöker prata med personalen om det.
Personalen säger att "ett barn" slagit deras barn, men de får inte säga vilket, för det är sekretess.

Men eftersom våldet, som aldrig förut funnits på den lugna förskolan, bara fortsätter går det inte att lägga locket på. Fler och fler blir utsatta. Barnen pratar själva. Föräldrar bevittnar med egna ögon de hänsynslösa påhoppen som sker när barnen är ute på gården. Det går inte att dölja något som händer hela tiden, konstant. Bilden klarnar att det är ett enda barn som är förövaren.
Föräldrarna möts av en vägg av tystnad av personalen och vänder sig istället till rektorn,
H*len Löfgr*n

Rektor H*len Löfgr*n bemöter föräldrarnas oro och upprördhet med fina ord och paragrafer från bakom sin datorskärm, endast via e-post. Telefon är för jobbigt. Hon vill tänka på regnbågar och inredning. Men hon lovar att nu ska det bli ordning, jajamensan, det var minsann den FÖRRA rektorns fel säger hon. Men nu har hon tagit tag i det och ordning ska det bli.

Men inget händer, bara vackra ord. Alla ska med, även de våldsamma. Det är ju synd om dem.
Det fortsätter så här i MÅNADER, hela hösten 2022, våren 2023, fortsätter in i hösten 2023
Alltså ETT OCH ETT HALVT ÅR.
Problemen eskalerar. Fler barn blir misshandlade. Våldet blir grövre och grövre.
Många barn vill inte gå till dagis, för de blir misshandlade där. De är rädda för problembarnet.
De sover dåligt om nätterna. De gråter när de ska till dagis.
Barnet: "Mamma jag vill inte gå till dagis för A slår mig, han slog lille Ja**s igår, hårt i ryggen"
Mamma, förfärad: "Men lille Ja**s är ju bara 1 år gammal och kan inte gå, slog han honom?
"Vad gjorde fröken då???"
"Ja fröken hon fick bråttom att putta undan A och sade att så får du inte göra men A bara flinade"

Personalen ber rektorn om hjälp, de klarar inte av situationen, men de får ingen hjälp.
"Man får inte punktmarkera någon, det är att peka ut. Allas lika värde...Det är synd om honom"
(Regnbågar och heminredning. Allas lika värde. Synd om lille A)
Istället blir personalen VARNADE av rektorn att de inte får prata med föräldrarna - det råder SEKRETESS!

Barnen fortsätter att bli misshandlade dagligen, våldet är så plötsligt att personalen inte hinner stoppa det. De FÅR INTE punktmarkera barnet. Inte peka ut någon! Fler och fler föräldrar blir upprörda över sina misshandlade barn.

Hösten 2023 angriper problembarnet en annan liten flicka och misshandlar henne så grovt att hon hamnar på sjukhus i två dagar. Det sker utanför förskoletid. Ögonbottenskador, hjärnskakning.
Orsakat AV EN FEMÅRING.
Det visar sig att problembarnet A får lov att vara ensamt ute och leka oövervakat, trots sina psykopata tendenser.
Det leder till en polisanmälan samt en orosanmälan till soc.

Ingen åtgärd på förskolan dock över huvud taget. Allas lika värde! Ingen får uteslutas!
Där kan han härja fritt och fortsätta misshandla sina kamrater, flera av vilka nu inte vågar gå dit längre.
Man FÅR nämligen inte stänga av ett förskolebarn, även om det så knivmördar sina jämnåriga.
Fråga: -När får man stänga av ett barn från dagis?
Svar: -När föräldrarna inte betalar avgiften!
Då stängs barnet av direkt, adjöss, kom inte hit!
Så länge föräldrarna betalar så får barnet gå dit, oavsett hur det beter sig. Misshandla på.
Peta andra barn i ögonen, strypa dem, boxa bäbisar i ryggen. Kul tycker A.
Hel*n L*fgren ser bara regnbågar. ALLA SKA MED!

I villaområdet vågar inte småbarnsföräldrarna släppa ut sina barn ensamma längre, eftersom A ger sig på andra små barn och han har inga spärrar.

Problembarnet HOPPAR PÅ ETT ANNAT BARN på marken så att revbenen knäcks.
Rektorn gör ingenting. Regnbågar och inredning. Dumma föräldrar som bara klagar.

Personalen blir mer och mer klämd mellan föräldrar och rektor.
Rektorn hålls om ryggen och skyddas av sin chef på kommunen, M*lin H*llrönn Th*ng
De vägrar ha några gruppmöten med föräldrar, för det vågar de inte.
De hänvisar till att man inte kan ha möten om ANDRAS barn.
Föräldrarna säger att de vill ha ett stort allmänt möte om den allmänt otrygga situationen på förskolan.

Helt sjukt att det gått så långt utan att inte adekvata åtgärder vidtagits. Den svenska konflikträdslan och alla ska med i dess värsta konsekvenser. Gbg styrs väl av S, V och MP, precis som det var i en annan vänsterbliven kommun i Sverige (Skellefteå). Där blev konsekvenserna ännu större för 9-årige Luna som blev torterad, våldtagen och lämnad att dö av Monstret (en storvuxen "13-årig" invandrare som påminner om detta barn som trots allt bara är 5 år). Trots hur många signaler som helst, t ex Monstret hade googlat på strypsex på skolans dator, attackerat en kvinna i en gångtunnel och blivit utpekad o s v så vidtogs inte adekvata åtgärder. Konsekvensen blev att Luna nu är hjärnskadad för livet, kräver 100% stöd, sitter i rullstol och kan knappt kommunicera.
Alla ska med och lösningen är handhjärtan, knästående poliser och saft och bullar. Det är ju så synd om barnen som uppvisar tydliga psykopatbeteenden..... Lås in både rektor, rektorns chef och 5-åringen i ett rum så kan de "bota" honom vetja
Citera
2023-12-15, 08:12
  #110
Medlem
MaarekSteles avatar
Jag tror detta är väldigt enkelt faktiskt.

-Rektorn kontaktar föräldrarna. Meddelar föräldrarna att deras barn måste utredas.

Om föräldrarna säger ja till detta, bra då kan utredning göras och nödvändiga resurser sättas in.

Om föräldrarna säger nej, då säger rektorn att denne gör en anmälan till soc.

Soc griper då in, vägrar föräldrarna att utreda barnet så förlorar de vårdnaden.


Det är iaf så det skulle gått till.

Problemet är alltså rektorn som inte vidtagit korrekta åtgärder.

Föräldrarna till misshandlade barnen har eventuellt gjort ett fel, de skulle polisanmält alla misshandelsincidenter var för sig, det hade fått polisen att kontakta socialen.

Föräldrarna hade också själva kunnat göra en orosanmälan till soc.

När det gäller polisanmälan räcker det att ringa 11414, de finns numera lata blattar hos polisen som inte vill ta anmälan eftersom de måste jobba då.

Det är bara att prata lugnt och sakligt med polisen, om den du pratar med insisterar be om namn eller tjänstenummer till JO-anmälan.


Det finns mekanismer att hantera sådant här, problemt är att folk är lata och inkompetenta, de tittar bara på lets dance och följer inte politiken. Men detta går att lösa om man agerar systematiskt.



Tillägg:
Blatteradarn ger mycket högt utslag här.

Troligen är det ett kusinavlat inavelsbarn från mellanöstern.
Citera
2023-12-15, 08:15
  #111
Medlem
Rektorn och chefen på kommunen måste sättas i fängelse. Vad är det för hänsynslösa psykopater egentligen?

Helt uppenbart att de är likgiltiga inför andra barns hälsa och välmående.
Citera
2023-12-15, 08:17
  #112
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av realist1
Jo det är inte normalt att bitas om barnet är över 3 år! Men att uppfostras och tillrättavisas av föräldrarna verkar vara en trend som är bortblåst? Däremot är det inte onormalt att barn testar att bitas innan 3 år. Först kanske en nalle eller föräldrarna men om man är som dagens jävla CP föräldrar och ser det som ett barns rättigheter att få bitas så blir det så här!
Som jag skrev i ett inlägg här ovan, det största problemet med detta ”problembarn” är föräldrarna!
Citera
2023-12-15, 08:18
  #113
Medlem
Zoffpotatiss avatar
[quote=Euryproctos|86702227]Jag kan berätta ingående vad det handlar om, för om man bara läser tidningsartiklarna så fattar man ingenting.
Mediernas beskrivning är vinklad och berättar bara en bråkdel.

Tack för att du berättar vad det verkligen handlar om. Hoppas riktigt många läser här istället för att förlita sig på PK-media. Jo, jag mejlade rektorskärringen Löfgren också.
Citera
2023-12-15, 08:18
  #114
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Onebiker
Största problemet med ”problembarnet” är problembarnets föräldrar!

Skulle jag ha ett barn som skadar andra barn till den grad att de blir inlagda på sjukhus skulle jag som förälder göra allt som stod i min makt och se till att mitt barn INTE skulle vara kvar i en ”vanlig” förskoleverksamhet, utan extra personal. Naturligtvis måste ett sådant barn ha hjälp till att inte skada andra barn, problembarnet skall naturligtvis punktmarkeras av assistent, det finns inget som säger att man inte får/skall göra så, snarare tvärt om!
Om inte det går så skall naturligtvis barnet flyttas till särskola eller motsvarande där det finns kompetens och kunskap om om sådana barn.
Det är helt befängt att inte kunna garantera övriga barns säkerhet, klarar man inte det som rektor så skall man avsättas med omedelbar verkan.

Ingen info angående problembarnets härkomst än?

Barnet har helsvensk härkomst.
Citera
2023-12-15, 08:19
  #115
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av mashed
Hej, tack för din utförliga beskrivning av händelsen. Är barnet kvar på förskolan ? Det måste ju vara över 6 år nu, trodde bara de hade barn upp till 5 år där. Har du någon insyn i vad som händer nu?


Han är 5 år, född 2018.
Citera
2023-12-15, 08:19
  #116
Medlem
PedoJoeBidens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Euryproctos
Jag kan berätta ingående vad det handlar om, för om man bara läser tidningsartiklarna så fattar man ingenting.
Mediernas beskrivning är vinklad och berättar bara en bråkdel.
Sammanfattar Sverige år 2023 väldigt bra, allas lika värde = alla ska ha det lika dåligt.
Förvånande att föräldrarna orkade stå ut i över ett år.
Citera
2023-12-15, 08:21
  #117
Medlem
Detta måste va de sjukaste jag läst på väldigt länge..
Hur fan har detta sopats under mattan av ansvariga på skola och kommun.
Citera
2023-12-15, 08:29
  #118
Medlem
qups avatar
Väldigt hårda tongångar gentemot ett 5-årigt barn i denna tråd. Ett litet barn! Dessutom en 5-åring med grava svårigheter att navigera i sin omgivning. Problemet är barnets föräldrar. Vad säger dessa?

Edit: förtydligande: problemet är de vuxna. Systemet ska ifrågasättas å det grövsta. Och föräldrarna.
Citera
2023-12-15, 08:29
  #119
Medlem
Gosifs avatar
Vidrigt hur rektorn skyddar den som slår dom andra

Citera
2023-12-15, 08:29
  #120
Medlem
Problemet med ett barn som slår är ju högst troligen föräldrarna, dom måste ta tag i det. Förmodligen palla dom inte att göra en stor sak av det hela och dom kanske ha sagt till på ett dåligt sätt som gör att barnet fortfarande inte fattar. Tiden räcker inte till för dessa föräldrar som jobbar att göra en större sak som att låta barnet gå hos en expert. Dåligt med dagisplatser gör att man inte kan bara flytta barnet.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in