Citat:
Ursprungligen postat av
Mazeppa
Exakt! Man går inte ner till 33 grader undertiden man ligger i en kall bil?
Sen startar man väl bilen undertiden man skrapar rutorna så kupén blir varm?
Herregud vilka dårar till lögnare!
Precis, Z var medvetslös och blåmarmorerad när hon kom in på akuten med 33,9 grader i temp/3-4 andetag i minuten. Hjärtat påvisade även nedsatt kammarfunktion.
Enligt AB 186 Hypotermi, påvisar klinisk studie att det tar 26 timmar i 15, gradig miljö och naken (iklädd blöja får anses naken) att komma ner i Z låga kroppstemperatur.
Man kommer också här fram till att det är troligt att hon exponerats under
längre tid i kyla mtp vistelsen i varm bil och i klädd vinterkläder under 20-25 min.
En tanke som slog mig, sa inte mamman att Z kom in och väckte henne vid sängen varefter J väcker D? Det stämmer inte med Ds version av händelseförloppet. Han påstår att han hör ljud från Z och går upp för att kolla.
Då man uteslutande vet att denna historia är fabricerad skulle en rörelsetsppning av hälsodata av föräldrarnas mobiler vara ganska intressanta att ta del av.
Dessutom vittnar Z själv om att mamman är nattaktiv och utsätter henne när pappan sover.