Citat:
Jag tycker det är intressant att många som inte är direkt eller ens indirekt är inblandade i Israel-Palestina-konflikten ändå har så starka känslor för det här.
Visst. Det är fruktansvärt tragiskt. Vi vet det och vi säger det. Och vi bör göra något åt det. Sverige alltså.
Men, ändå. De här människorna har ju försökt slå ihjäl varandra i snart 100 år. Om vi inte undantar historisk tid så är det här en uråldrig kamp.
Vi borde inte vara förvånade. 🤷🏼♂️
Visst. Det är fruktansvärt tragiskt. Vi vet det och vi säger det. Och vi bör göra något åt det. Sverige alltså.
Men, ändå. De här människorna har ju försökt slå ihjäl varandra i snart 100 år. Om vi inte undantar historisk tid så är det här en uråldrig kamp.
Vi borde inte vara förvånade. 🤷🏼♂️
Ingen är nog förvånad. Att det finns starka känslor, råder det ingen tvekan om.
För många år sedan lärde jag mig att stämningsförstörare nr 1 är Israel-Palestina-diskussionen ha ha
Droppa detta ämne på jobbet eller på en fest, och alla slutar vara glada..
I mitt fall handlar det inte bara om folken (judar och araber), religion och orättvisor. Världen är full av religiösa idioter, som har ihjäl varandra med 3000 år gammalt mystiskt skitsnack som ursäkt.
Det som händer nu, skickar dock svallvågor över hela världen. Israel är nån sorts konstig kolonial spjutspets för Västvärlden och även om man skiter i Judarnas och arabernas tramsiga religiösa/geografiska konflikter (de kan ta sin "heliga mark" och dra åt h-e) måste man hålla kolla på detta. En stor del av friktionen mellan arabvärlden och Väst, finns ju i Israel och Gaza.
Och det som har hänt nu, är ju världshistoriskt. På en eftermiddag (bokstavligen) har Hamas och den arabiska pöbeln slutligen bevisat att det inte finns något vett och någon statsbärande förmåga i Gaza.
Detta är verkligen efterblivna människor.
Det som hände den 7/10, var att araberna förstörde alla förhoppningar.
Och tack gode Gud att det inte blev en tvåstatslösning.
Dessa kretiner ska inte ha nån stat.
Och efter Israels militära svar, kommer det inte ens finnas en civil struktur att drömma om en stat i....