2023-10-15, 00:13
  #16249
Medlem
Link04s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SugaredThoughts
Dessutom har Putte redan uppnått vad han önskade. Fokus är ifrån Ukraina för ett tag.

Ja new mission. Ny konflikt som gäller nu.
Citera
2023-10-15, 00:13
  #16250
Medlem
Ännu en expert

Operation Orchard ringer ingen klocka ??? läs den operationen vettja och för övrigt så har Israel i Syrien löst luftvärns dilemmat sen 1982...

Kanske inte visste det, men Israel har störning system mot luftvärn, därför kan de flyga in närsom... om du missat den detaljen men läs operation orchard...en bra beskrivning om hur de fifflar med systemen




Citat:
Ursprungligen postat av Snyggast.i.Speedo
Kryssningsmissiler som avfyras från stridsflyg. Syrien har potent luftvärn så IAF beträder aldrig syriskt luftrum. Titta på kartan, länderna är förhållandevis små till ytan, endast någon timme med bil mellan Beirut och Damaskus. Om inte jag minns fel har IAF avfyrat kryssningsmissiler från libanesiskt luftrum vid något tillfälle, kanske en förklaring till din Aleppofundering.
Citera
2023-10-15, 00:14
  #16251
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hor-Ulla
Upplys mig?

Vad tycker du om dom dagliga raketattacker Israel blir utsatta för?

Jag tycker det är rätt naturligt att ockuperade skjuter raketer mot ockupanterna.. tycker du det är konstigt att ukraina skjuter raketer mot ryssarna dagligen?
Citera
2023-10-15, 00:14
  #16252
Medlem
SugaredThoughtss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av slipperyslope
När israel har asfalterat gaza och fördrivit pastinierna ännu en gång (till Egypten?) Komner hamas (eller vad namnet blir härnäst) ha en rekryteringsbas på 1 miljoner 15 åringar som gladeligen kommer fundera på att skjuta alla israeler de kan om 5 år när de kan för att hämnas Israels mord på deras föräldrar, syskon, gamla och mödrar.

Israel vill uppenbart inte ha fred. Isåfall hade man följt FNs direktiv och lämnat illegalt ockupersd mark för att skapa en fungerande tvåstatslösning.

Det problemet får vi ta om 5 år, eller om 25 år, på andra sidan avgrunden.
Citera
2023-10-15, 00:16
  #16253
Medlem
VitruvianskeMannens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rudi1985
iran har sagt dom kan tvingas ingripa om israel går in i markoffensiv.

Hur skulle det gå till? "Ingripa"?

Själva landet Iran ligger som närmast 100 mil från konfliktområdet. Och Israel har kärnvapen. Iran får helt enkelt vakta sin tunga.
Citera
2023-10-15, 00:17
  #16254
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mr.Jenkins
Är rätt blandat skulle jag säga. Bedrövande stor del som fortfarande stöder Hamas (höga röster hörs alltid mest dock), men självklart stödjer inte alla arabländer Hamas.

Rent psykologiskt så skapar konflikter i historien nästan alltid support för det reaktionära hur kortsiktigt det än är. Det ser man ju på båda sidorna. Och som det utspelat sig dom senaste dagarna lär det inte finnas brist på folk som kommer växa upp med support på varsin sida på just det.

Förhoppningsvis slipper vi Hamas efter detta iaf.


Det här nyktra och neutrala inlägget antyder till att du har förnuft ändå..
Citera
2023-10-15, 00:18
  #16255
Medlem
Marchionesss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rudi1985
iran har sagt dom kan tvingas ingripa om israel går in i markoffensiv.

Iran är inte de enda som kommer att ingripa när 2 miljoner palestinier går en plågsam död till mötes just nu på grund av Israel. Det är Hamas som är fienden, inte civilbefolkningen men det bryr sig Israel inte om.
Citera
2023-10-15, 00:19
  #16256
Medlem
Dumdrygs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av VitruvianskeMannen
Detta sammanfattar nog exakt vad gemene svensk tänker idag. Min gamla mamma i 85-årsåldern, evigt välbärgad 68-talist har alltid varit extremt för den palestinska sidan i denna konflikt. Men detta är som bortblåst nu. Hon låter sedan förra lördagen som en Netanyahu-fanatiker...

Och när väl Hamas och varje spår av "palestinsk" expansionism är utplånad, så hoppas vi att alla kan leva i fred och frihet i det demokratiska fantastiska landet Israel, Mellanösterns enda demokrati, och ett land utvecklat på Europeisk nivå, trots att det omgärdas av "grottstater".

Precis. Det är så gemene svensk fungerar. Dyker upp en propaganda-snyftnyhet i TV så blir de tillfälligt engagerade som din mamma. Sen att Israel har gått in i Gaza både 2014 och 2008 och dödat fler civila palestinier än i Hamas attack, det känner de inte till.
Utan det är bara känsloanalysen "här och nu" och den naiva föreställningen att det blir fred om Israel asfalterar Gaza.
Citera
2023-10-15, 00:19
  #16257
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dcman
Så samtidigt som de transparant kunnat, tillsammans med Israel utrota dessa amöbor, då de kunnat röra sig relativt fritt inte valt att göra något för att förändra sin situation?

Därtill har man inte ifrågasatt varför man inte har möjlighet till allmänna val?

Nej du, passivt beteende som resulterar till terrorism är inte försvarbart. Precis som ryssarna. fast de har haft en mer realistisk illusion till välfärd..

Du får det att låta väldigt enkelt. Hur menar du att en befolkning som består av 60% barn, där samtidigt 50% av befolkningen är kvinnor ska stå upp mot en terrororganization som Hamas? Israel sjölva har ju haft problem att hantera Hamas uppenbarligen.

Om du undrar varför det inte vart val sen 2006 och dom interna splittringarna runt det kan du läsa mer om här: https://newlinesinstitute.org/political-systems/democratic-accountability-democratization-and-elections/how-the-cancelation-of-elections-leaves-palestinians-with-nowhere-to-turn/

Sen är det en bedrövlig inställning, och ett sätt att relativisera alla civila offer i Palestina att skylla på "passivt beteende". Uppenbart finns det en del mörka krafter och människor där, men att relativisera dom civila sådär är bara sjukt.

Ett bättre exempel på passivt beteende som resulterar i terrorism och massaker hade varit att kolla på IDF´s roll i Dier Yassin massakern. Där går det lixom inte hitta några anledningar annat är ren ondska.
__________________
Senast redigerad av Mr.Jenkins 2023-10-15 kl. 00:21.
Citera
2023-10-15, 00:19
  #16258
Medlem
SugaredThoughtss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CharlieMartel
Lite orolig för detta

Om hangarfartygen sänks kan det bli största hajfesten sedan USS indianapolis torpederades…..


https://www.smithsonianmag.com/history/the-worst-shark-attack-in-history-25715092/

Eeeh? Nu är Medlehavet något mindre än Stilla Havet.

Men om de sänker ett Hangarfartyg så blir förstås USA brummigt arga.
Citera
2023-10-15, 00:19
  #16259
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av slipperyslope
Jag tycker det är rätt naturligt att ockuperade skjuter raketer mot ockupanterna.. tycker du det är konstigt att ukraina skjuter raketer mot ryssarna dagligen?

Två helt olika situationer, och det är fortfarande ryssjävlarna som skjuter raketer mot civila ukrainare. Vore bra om världssamfundet gjorde samma som Israel gör.
Citera
2023-10-15, 00:20
  #16260
Medlem
Snyggast.i.Speedos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av David1982
Ännu en expert

Operation Orchard ringer ingen klocka ??? läs den operationen vettja och för övrigt så har Israel i Syrien löst luftvärns dilemmat sen 1982...

Kanske inte visste det, men Israel har störning system mot luftvärn, därför kan de flyga in närsom... om du missat den detaljen men läs operation orchard...en bra beskrivning om hur de fifflar med systemen

Är ingen mellanöstern-expert men den operationen tillhör allmänbildningen. Jag pratade om nutid men har du info och länkar på att IAF beträder syriskt luftrum så dela gärna med dig. Jag är uppriktigt intresserad. Då faller alla kränkningar av libanesiskt luftrum platt till marken, dvs säga om det skulle vara så lätt att undvika syriskt luftvärn.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in