Citat:
Herregud, alltid är det någon annans fel att någon köper knark. Man vill inte ta ansvar, synnerligen när det är alla andras fel. Sedan när man ser föräldrar ryker ut för att försvara sitt barn kanske förklarar varför barnet har drogproblem, det är någon annans fel
Mmm, det blir ju absurt att jämföra ens. Det finns ju skillnad på kläder och kläder också, dessutom är det förbjudet med barnarbete och som kund har ju klädföretag gått med deras socialaansvar att värna om miljön och arbetarna.
Problemet är inte mobilen som du skriver, utan arbetsförhållandet. Där finns ju mycket och göra men att en mobile skulle vara skadligt isig som en drog som kokain är ju löjligt
Sluta romantisera droger!
Mmm, det blir ju absurt att jämföra ens. Det finns ju skillnad på kläder och kläder också, dessutom är det förbjudet med barnarbete och som kund har ju klädföretag gått med deras socialaansvar att värna om miljön och arbetarna.
Problemet är inte mobilen som du skriver, utan arbetsförhållandet. Där finns ju mycket och göra men att en mobile skulle vara skadligt isig som en drog som kokain är ju löjligt
Sluta romantisera droger!
Vadå nån annans fel? Jag har väl aldrig påstått att det är någons fel? Jag höll med det som framgick i artikeln, att staten, samhället och allt däremellan har misslyckats med att hålla droger utanför Sverige och borta från våra gator. Misslyckats med sin uppgift helt enkelt. Bara för ett par år sen trodde man att drogimporten låg på runt 10 ton per år, men i verkligheten så är det mer än 150 ton årligen. Snacka om att vara värdelös på sitt jobb... tycker jag iallafall. Hade jag gjort en sån miss i mitt jobb så hade jag fått sparken direkt. Tio gånger mer knark i Sverige än vad som varit känt
Sen vad du tycker om droger skiter jag fullständigt i. Så länge folk vill knarka så kommer det finnas knark.
Det vore bättre att släppa knarket fritt, låt staten tjäna dessa pengar än massa förortsungar som blir kränkta när försäljningen går ner och dödar konkurrenter.
Sen hör jag bara en massa moraliserande skitsnack angående eget ansvar i vad man köper. Alla led idag kan du spåra tillbaka till en massa skit som påverkar länder eller människor negativt. Om det så är barnarbete, utsläpp av gifter eller bryta litium. Eller som svensk och sitta på Wish eller Temu och tro att man gör bra affärer.
" dessutom är det förbjudet med barnarbete". Du må vara den dummaste jävel jag sett här på Flashback. Kanske sympatiserar du med Annie Lööf och hennes uttalande " ”I Sverige är det förbjudet att vara kriminell".
Varje år är det uppdrag granskning, 200 sekunder eller något annat grävande reportage som hänger ut H&M eller något annat jävla skitföretag. Det är samma sak jämt, barnarbete eller giftiga färger i kläderna eller något annat jävla dumt, och svaret är alltid samma sak "Vi visste inte om det, vi ska utreda och se till att ordna nya rutiner". Men så länge du sover gott
Sen skulle jag inte säga att droger är skadliga. Ett missbruk är dock skadligt, oavsett substans.
Och om du nu är så himla mån om att alla ska må bra och inte använda något skadligt så kan du väl ta ställning för godis, chips och läsk. Då fetma dödar mer än droger i Sverige. Följdsjukdomar till fetma är inte och leka med och anses vara ett stort problem för den svenska sjukvården. En enkel googling visar att det är dubbelt så dyrt för sjukvården med feta svenskar än droganvändare. Seså, ut med plakat och demonstrera hur hemskt det är med chips och godis!