Citat:
Ursprungligen postat av
Sagodjur
är risken mindre eller större att svensson råkar illa ut än att svensson råkar illa ut efter en gängskjutning?
för om risken inte är större, då befinner vi ju oss i terrorhotnivå 4 hela tiden, dygnet runt, året runt.
Skillnaden är att om du inte är en del av gängkriget så är du inte den de siktar på. Du kan fortfarande träffas av en förlupen kula eller råka illa ut för att någon tagit miste på sitt verkliga mål, men på det stora hela är det inte dig de siktar på.
När de här terroristerna går ut på sin mordturné så kommer de medvetet att sikta på dig, gå fram och antingen skära halsen/huvudet av dig och/eller skjuta dig några gånger till bara för att vara säkra.
Det är en JÄVLIGT stor skillnad mellan gängskjutningar där svensson träffas av misstag och terrordåd där de inblandade aktivt vill se dig, din vän, din flickvän, din fru, din tinderdate och dina barn döda.