Citat:
Ursprungligen postat av
Conception
Tror inte de censureras på Twitter ska du se. Alla klipp finns där också. Det är bara du som tror det censureras för det passar ditt narrativ förstår du.
https://twitter.com/systemdown42/status/1682551194730868736
De framrycker på stridslinje för att undvika minor. Första fordonet blir beskjutet och de drar sig tillbaka. Sedan ser man att troligen två att fordonen blev utskjutna.
Vraken kan vara ryska. Det har du ingen aning om. Kom ihåg att Ryssland säkerligen försökt anfalla i området under ett helt år.
Massor?

Du är bra duktigt på att överdriva. Jag räknar två plutoner, 8 fordon. Ingen blir träffad. Bra avstånd mellan fordonen.
Det är fyra fordon. Kör genom ett minfält.
https://twitter.com/VigorousFalcon/status/1681958082652549122
Finns också på Twitter men det kanske censureras för dig.
Men när vi ändå visar varandra klipp. Det finns också många när ryska fordon försöker anfalla också vet du. Kommer du ihåg när 40 ryska fordon förstördes på en gång. En hel bataljon. Där har du bra manöverkrigföring.
https://www.youtube.com/watch?v=qU-KFiNHAbM&ab_channel=TheTelegraph
Idel bortförklaringar. De flesta här i tråden har helt uppenbart inte ens genomfört en svensk värnpliktsutbildning, med tanke på alla påhittade och svengelska begrepp de använder sig av. Många klipp man ser visar ett helt oförsvarbart och vansinnigt militärt agerande som garanterat får många västerländska instruktörer och rådgivare att slita sitt hår.
Det är möjligt att twitter numera inte censurerar lika hårt sedan Musk tog över. Jag är själv dock permanentbannad på twitter sedan innan Musk köpte det (inga konton har återställts efter hans övertagande, det var bara en bluff) och hänger inte där så mycket. Jag blev bannad just för att jag postade länkar till klipp som visade ukrainska förluster och motgångar. Klipp av samma typ som det fanns mängder av på twitter från andra sidan. Nästan allt som visade ukrainska motgångar och offer censurerades länge flitigt bort på twitter och all annan vanlig social media, vilket också skedde i mycket stor utsträckning på forum som påstår sig stå för "yttrandefrihet" och frihet från politisk censur.
Ryssarna har gjort många märkliga manövrar och lidit stora förluster i onödan på grund av inkompetent agerande och ledarskap. Särskilt i början av kriget. Det är dock typiskt att du kan se skildringar av detta överallt i vanlig västmedia och på youtube, medan de mångdubbelt fler skildringarna av ukrainska förluster och fiaskon nästan enbart kan hittas på telegram och andra obskyra hörn av internet som vanliga människor i Väst aldrig besöker eller ens känner till.
Expressen, Aftonbladet och The Telegraph visar t.ex. inte de oräkneliga klippen med ukrainska fordon, artilleripjäser och luftvärnssystem som dagligen förstörs av ryska drönare under "motoffensiven". 500 dollar bränner upp flera miljoner dollar (och några ukrainska män) av amerikanska och europeiska skattebetalares pengar i varje smäll.
https://t.me/Slavyangrad/56537?single