2023-06-09, 21:57
  #352105
Medlem
Reimers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sgt.Bland
Ryssen rapporterar om en attack mot Polohy av UAF. Är detta huvudattacken tro??

https://twitter.com/BrennpunktUA/status/1667256390044340243

Det är ju fullt ställ vid hela den sydliga fronten, verkar som om Ukraina bara letar efter det ställe där ryssarna klappar igenom, vi får nog avvakta ett tag till för att se var huvudanfallet kommer.
Citera
2023-06-09, 21:58
  #352106
Medlem
borrizs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av guldkorn
Har ett gammalt exemplar av SoldF hemma, så här står det: ”Släck brinnande fosfor med vatten eller snö. Fosforn måste hållas våt för att inte brinna.”

Nu tog Himmalajja upp att ryssarna blandar fosfor med Natrium eller litium, så man kan inte använda vatten för att blockera syre här.
Visserligen skulle man kunna använda ett kolväte som fotogen här, men är detta praktiskt genomförbart?
Citera
2023-06-09, 21:59
  #352107
Medlem
Tralfamadores avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HatadAvGud
Artur är rätt skön faktiskt
Jag hade missat honom men nu när vi har "the motoffensiv" så måste jag erkänna att kriget upptar mycket av min fritid. Artur + Ukraine lives matters har visat sig vara stencoola och visat på:

1 Lugn och ro - slå dövörat till defaister och rysspropaganda.
2 Det finns en avancerad plan från UAFs sida kring vad som händer. En strategi utarbetad i månader med hjälp av all tillgänglig expertis.
3 Det finns mycket sällan offensiver utan motgångar men i längden betyder det ingenting.
4 Ryssarna har såklart redovisat ukrainska förluster och visst är det spektakulärt att se moderna västtanks övergivna eller förstörda. Men p g a tystnaden från UAF ser vi väldigt lite resultat av
det inferno som UAF släppt lös över dem.
5 Tålamod - det tar tid att knäcka en nöt.
Citera
2023-06-09, 22:03
  #352108
Medlem
Om ryktena om Prigozhins snara arrestering stämmer, så kanske det här uttalandet från honom faktiskt är sant:
"As soon as the Armed Forces of Ukraine go a little deeper (of the Zaporizhzhia region – ed.), then they will go further to Berdyansk and Mariupol, and it will be impossible to stop them" - he said in an interview with the Signal telegram channel.

Twitter, så man får ta det med en nypa salt.
Citera
2023-06-09, 22:06
  #352109
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av guldkorn
Ukraina har beordrat radiotystnad och har lyckats hålla den väldigt bra, det gör att i stort sett alla källor är ryska. Det tolkar såklart de Kremlvänliga som ett gott tecken, jag hade inte varit lika säker. Framförallt är det alldeles för tidigt att dra några slutsatser. Låt oss hur landet ligger mitten-slutet av nästa vecka.


Man får nog ta närmaste tidens påståenden med en rejäl skopa salt.

Det är påståenden hit och dit utan att verkligheten beskrivs som den är av någon part.
Citera
2023-06-09, 22:08
  #352110
Medlem
raskenss avatar
Det dyker upp massa filmer på flyende ryska soldater nu. Slakten av ryssar är igång:

https://twitter.com/Militarylandnet/status/1667229830545285129?t=kxAWZ_VXOLTBMmjOT8DbZw&s=19
Citera
2023-06-09, 22:09
  #352111
Medlem
HejaFinlands avatar
Ryssarna säger att Ukraina kommer med en hel armé (Army Corps vad det nu betyder?) och skall anfalla snart med den. Natten blir oförglömlig säger de.
https://twitter.com/NOELreports/status/1667248479851237393
Citera
2023-06-09, 22:11
  #352112
Medlem
guldkorns avatar
Tio stycken tågvagnar fyllda med bränsle har börjat brinna i Ufa (Ryssland), nu brinner en 300 kvadratmeter stor yta av en bränsle och smörjmedels depo. Långt ifrån Ukraina visserligen men man måste säga att de har en jäkla otur ryssarna med alla dessa bränder på strategiska platser:

https://t.me/bazabazon/18465

Källan är en rysk telegramkanal.
Citera
2023-06-09, 22:13
  #352113
Medlem
Mörkerseende kan vara bra att ha den närmaste tiden. Kan inte vara kul att vara utan det när man försvarar sig...
Citera
2023-06-09, 22:15
  #352114
Medlem
Det ser ut som Ryssland har skjutit sönder ett par av de europeiska stridsvagnarna

https://twitter.com/RALee85/status/1667152744728395781/photo/1

Vad jag kan se är det en Leopard 2 samt ett par andra fordon varav i alla fall en är en Bradley.

https://twitter.com/RALee85/status/1667152744728395781

https://twitter.com/RALee85/status/1667154927053856768?ref_src=twsrc%5Etfw

Forbes hävdar att Ryssland har förstört minst en Leopard 2 och hänvisar till filmerna ovan.

Citat:
A Russian artillery strike on a Ukrainian vehicle column during a daytime assault on or around the town of Novopokrovka—35 miles southeast of Zaporizhzhia city in southern Ukraine—apparently knocked out at least one Leopard 2 tank on Wednesday. A Russian drone orbited overheard as the shells rained down, its crew presumably helping to direct the strike and assess the resulting damage.

https://www.forbes.com/sites/davidaxe/2023/06/08/the-russians-just-destroyed-their-first-ukrainian-leopard-2-tank/?sh=71bbf63575c9#:~:text=A%20Russian%20artillery,U krainian%20Leopard%202.

Enligt ryska MOD har Ryssland förstört flera Leopard 2. Expressen och AP var direkt ute och försökte skademinimera genom att visa gamla klipp. Det som västvärlden inte förstår är att du inte vinner krig genom propaganda men med segrar på taktisk, operationell, strategisk och politisk nivå. I synnerhet de två sistnämnda.

Ukraina efterfrågar hjälp och vad får de? Ett hundratal Leopard 2 och Bradleys som kommer skickas till Ukraina över en ettårsperiod. Det tog ett år innan Ukraina fick MIM-104 Patriot och ett halvår innan Ukraina fick HIMARS. Ukraina har efterfrågat F-16. Det kräver också AWACS för att F-16 skall vara framgångsrik och inte bli nedskjuten efter en sorti. Inte en mediekanal utanför de små militära journalerna påpekar detta. Inte en enda journalist har krävt att AWACS skickas.

Vidare ser man fegheten i den här tråden bland Ukrainas "vänner". Användare som är rädda för stora stygga Ryssland samtidigt som de ljuger ihop historier om vad som sker i Ukraina och världen. I Polen och Baltikum har man modet att föra samtal om man skall skicka trupp till Ukraina. Ryssland har till och med inbjudit till det. Ni får gärna ta västra Ukraina säger Ryssland. Således, det kanske är dags nu att släppa rädslan för "tredje världskriget" och skicka trupp till västra Ukraina så inte Ryssland tar hela landet.
Citera
2023-06-09, 22:16
  #352115
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av guldkorn
Tio stycken tågvagnar fyllda med bränsle har börjat brinna i Ufa (Ryssland), nu brinner en 300 kvadratmeter stor yta av en bränsle och smörjmedels depo. Långt ifrån Ukraina visserligen men man måste säga att de har en jäkla otur ryssarna med alla dessa bränder på strategiska platser:

https://t.me/bazabazon/18465

Källan är en rysk telegramkanal.

Olycklig smygrökning av en vodkastinn knekt är min gissning...
Citera
2023-06-09, 22:16
  #352116
Medlem
Slackoffs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
De behöver nog inte ställa in den men de får lära sig av sina misstag och prova nya metoder. Anfallen har lett till att Ryssland har satt in sina flesta strategiska reserv-brigader så nu vet Ukraina var de flesta ryska trupper strider nånstans, Ryssland har också använt alla sina artilleri som de hållit i beredskap och Ukraina inte känt till exakt var de är, så Ukraina kan skjuta på dem. Det är därför statistiken har så många förstörda ryska artilleri. Det är inte totalt misslyckande.




Ni kan vara lite snällare tycker jag när det är normala inlägg och inte galna terror-stödjande inlägg.
Det var inte riktat till dig utan den oändliga diskussionen om WP efteråt vilket det ju helt enkelt inte är...

https://cat-uxo.com/explosive-hazards/submunitions/9n510-ml-5-submunition

En till länk om innehållet.
__________________
Senast redigerad av Slackoff 2023-06-09 kl. 22:24.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in