Citat:
Ursprungligen postat av
Niklas86
Det är redan klargjort av mig sen tidigare att den totala skattebördan är högre i Danmark. Brytpunkten för högsta marginalskatten skatten går vid 900k/år. Ja Danmark har en rimlig fastighetsskatt, och ja jag anser att Sverige också skulle beskatta fastigheter med runt 1%. Där är jag överens med de flesta som kan något i området. Växlat mot lägre inkomstskatt såklart.
Börjar bli tröttsamt att hela tiden rätta dig. Känner du ens till ASK för kapitalbeskattning?
Fast vi har nu inte pratat om vilket land som har högst marginalskatt. Danmark har 56% vilket gör att man MÅSTE som dansk med hyfsad lön ha uppemot 60% högre lön än en svensk för att ha SAMMA levnadsstandard när man betalar 25% högre konsumentpriser.
En läkare som tjänar 60% mer i Danmark än i Sverige har mao det inte BÄTTRE ställt än en svensk läkare. Har bägge två hus kommer den danska läkaren ha SÄMRE köpkraft och levnadsstandard i Danmark än den svenska i Sverige.
Du verkar låtsas om att konsumentpriser är på samma nivå i Sverige och Danmark samt att progressiv beskattning inte existerar.
En dansk som har kapitalinkomster måste ha över 60% högre inkomster än en svensk brutto för att ha samma levnadsstandard.
Du verkar gravt förvirrad och tro att Danmark=Schweiz