Med ränteavdraget inberäknat, liksom kapitalskatten, är det idag billigare att låna än att låna ut/spara... ...och inflationen är dubbelt så hög som nominalräntan. Vi håller på att "exportera ihjäl oss" och säljer oss på tok för billigt.
Allt annat än minst 0,50 i morgon vore skandal.
LO:s "chefsekonom" tycker istället att Riksstanken ska "presentera en plan för framtida sänkningar"... Hur högt belånad är Hartman??? Vad har hänt med LO:s gamla devis "hata inflationen" - nej just det, det var när LO var till för sina medlemmar, inte för att berika sin egen redan välbeställda ledning.
Hon jiddror om råvaruprischocker som har ebbat ut. Gaspriset ner 70 %, oljan ner, vete etc etc etc.
Det enda som inte sjunker är den svenska inflationen - jo, lååååååångsamt. Mest av allt faller kronan. 0 eller 0,25 i morgon och dollarn kostar över 11 spänn och en matkasse blir 4-5 % dyrare på en vecka. men Hartmans lån försvinner ju och blir billigare under tiden - DET är ju viktigast.

Fyfan, tur att man är Saco-ist, Regnér har åtminstone vett att hålla käften.