Citat:
Ursprungligen postat av
Ballalaila
Jo, men om någon suttit 12 år, även för våld, behöver inte det betyda att människan är farlig. Hon visste inte hur farlig han var.
Om man inte VET om en anabolpumpad mångårig kåkfarare, likt en kobra, är farlig är man väl ändå på sin vakt och försiktig?
Man håller väl distans och tar reda på mer fakta innan man fördjupar kontakten! Om man överhuvudtaget ska fördjupa en sådan kontakt - vilket de flesta kvinnor aldrig skulle gjort.
Man CHANSAR väl för helsike inte!
Vad trodde Lotta att HAN hade som skulle ge förutsättningar för att bilda familj?? Lotta själv hade ju varken egen boende eller fast jobb.
När hon blödde efter första misshandel tre veckor efter att de träffats - behövde hon ju inte ha mer fakta - han var ju då helt uppenbart en farlig man!
Nej, Lotta var en mycket naiv nästan 42 årig kvinna som tydligen gillade farliga trashiga karlar. Dessutom omvittnat envis, påstridig och inte ärlig. Själv med alla attribut som gjorde att hon passade väl in i umgänget med sådana män.
Hon gjorde som hon ville med noll konsekvenstänk trots sina i sammanhanget många levnadsår. Beklagligt att hon mördades, men nog väldigt bra att de inte hann få barn ihop.