2023-03-11, 14:29
  #181
Medlem
Mullrets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Indweller108
Skulle vara intressant att se om fler aktörer world wide pumpade in "en liten slant" i banken dagen innan kraschen!? Fanns det inga varningssignaler?

Att vd dumpar aktier två veckor innan torde få alarmet igång.

Dåligt förarbete.
Citera
2023-03-11, 14:32
  #182
Avstängd
liksom-fbs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av heggenes
Jag ser att det står att Alecta varit ägare i SVB sedan 2019.

Vad läser du in detta om "några timmar"?
Man kan väl lägga till att Alecta ägde aktier i moderbolaget. Banken var ett dotterbolag.
Och moderbolaget har även annan verksamhet.
Citera
2023-03-11, 14:36
  #183
Medlem
heggeness avatar
Citat:
Ursprungligen postat av liksom-fb
Man kan väl lägga till att Alecta ägde aktier i moderbolaget. Banken var ett dotterbolag.
Och moderbolaget har även annan verksamhet.

Tack för info. Jag får be om ursäkt för att jag gick på trådsanningen om "investering några timmar före kraschen". Helt enkelt inte samt, Alecta har haft denna post sedan 2019, och det motsvarar ca 6 promille av Alectas investeringar.
Citera
2023-03-11, 14:42
  #184
Avstängd
liksom-fbs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dcormier
Någon som är kunnig och kan svara på varför dessa gigantiska banker riskerar konkurs? Var tar pengarna vägen? Det måste ju alltid finnas en köpare när de säljer med förlust. Har de handlat optioner, bonds etc?
Jag skrev lite tidigare i tråden. Du kan läsa där.
Kan lägga till följande.
SVB är lite udda på så sätt att man hade dubbelt så stor inlåning som utlåning till allmänheten.
Dvs det har gjorts mycket överföringar till SVB från andra banker.
Det ledde till att SVB badade i excess reserves. Dvs räntelösa fordringar på FED.

Det man då gjorde var att köpa statsobligationer för reserverna.

Problemet upp kom när FED höjde räntan.
Då behöver SVB öka inlåningsräntan. Utlåningsräntorna går ju att höja. Men de är bara 50% av inlåningen. Obligationerna faller ju i värde istället. Och där uppstår problemet som äter upp det egna kapitalet.

Sedan blev det extra problem när det spreds ett rykte om att ta ut pengarna från banken.


Så det finns inget konspiratoriskt eller spekulativt här. Konspirationstomtarna får ställa sig i skamvrån.

--------------
Kan lägga till att jag ser iaf inga spridningseffekter. SVB hade inga affärer med motparter direkt.
Det var bara en bank.
__________________
Senast redigerad av liksom-fb 2023-03-11 kl. 14:44.
Citera
2023-03-11, 14:54
  #185
Avstängd
Var det inte Ryssland det skulle gå dåligt för, häv alla sanktioner och rädda västvärldens ekonomi.
Citera
2023-03-11, 14:57
  #186
Medlem
DroidBishops avatar
Citat:
Ursprungligen postat av heggenes
Om det är något som verkar blöda eller rinna ut så är det hjärncellerna på dig. De branscher du nämner har ökat med hur många procent som helst senaste decenniet.

Men du är välkommen att investera i olja, porr och droger om du tror dig kunna finna bättre avkastning där.
Vad spelar det för roll om dom vuxit artificiellt när det inte finns nått reellt värde? Sillicon Valley är en papperstiger, bara tomt nonsens och woke fjanteri.

Olja, porr och droger är sånt folk faktiskt behöver eller vill ha. Banne mig dags att papperstigern i väst rämnar. Allt utan värde med ideologiska förtecken förtjänar inte att existera. Dra ut pluggen!
Citera
2023-03-11, 14:58
  #187
Medlem
TheAlamos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av zickan
Bekymmersamt för krypto kanske men inte för Bitcoin. Många som lämnar USDC kommer fly till Bitcoin.
Inte tekniskt men industrin tar stryk av dåliga events.
Citera
2023-03-11, 15:06
  #188
Medlem
Förinta alla feta banker! Inte mig emot. Välkommen till a-kassan losers. Det är skitkul här!!!!
Citera
2023-03-11, 15:07
  #189
Medlem
wwrs avatar
Sluta oroa er. Det har löst sig nu. Elon köper banken.
Citat:
I’m open to the idea
https://twitter.com/elonmusk/status/...043270678?s=20
Citera
2023-03-11, 15:09
  #190
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av liksom-fb
Kan lägga till att jag ser iaf inga spridningseffekter. SVB hade inga affärer med motparter direkt.
Det var bara en bank.
Angående spridningseffekter eller "panik". Om man jämför ägandet idag jämfört med kanske 10 år sedan eller mer så är mycket mer koncentrerat till pensionsfonder, framförallt BlackRock.

Då ägandet är så samlat kan de hålla igen kriser eller dra ut på tiden, är det inte det som är orsaken till att det inte "smäller" så som vi är vana vid

Senaste 5 åren har det varit mer relevant att följa pensionsfonder, hur de köper och säljer än att granska företag och deras vinster
Citera
2023-03-11, 15:19
  #191
Medlem
wwrs avatar
Samma mekanism som gjorde att Riksbanken ligger 80 miljarder back. Regeringen har sålt på dem skräpobligationer. Sedan ryckte de upp räntan och sågade av grenen de satt på. Globala ekonomiska genier i arbete.
Citat:
80 miljarder i förlust för Riksbanken – egna kapitalet utraderat
https://www.di.se/nyheter/80-miljard...let-utraderat/
__________________
Senast redigerad av wwr 2023-03-11 kl. 15:50.
Citera
2023-03-11, 15:19
  #192
Avstängd
Lund-NoGo-zones avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Indweller108
Såg att Alecta dagen innan SVB störtdök ansett att de inte spritt riskerna tillräckligt då de hade sina innehav i Swedbank, Handelsbanken etc.
Investerade istället i onsdags en massa pensionspengar i amerikanska nischbanker som SVB. På torsdagen var felinvesteringen ett faktum. Måste väl ha varit årets klant som tog detta beslutet.
Intressant. SVB är ju bara tecken på att samtliga små och mellanstora USA-banker ligger risigt till och det är bara att vänta på nästa smäll. Och resultatet blev totalt ras för samtliga bankaktier i USA torsdag fredag och nu väntar vi på nästa höna som ska plockas.

Om ingen vill köpa SVB, som nu är planen, så blir aktien värdelös. Aktien var värd $700 på toppen i november 2021. Bara för några veckor sedan så rekommenderade stora kanaler som CNBC köp av aktien. Totala börsvärdet var 400 miljarder kronor på toppen. Deras årsomsättning 70 miljarder, total assets 2000 miljarder kronor. Ungefär halva Nordea. Svenska alecta (pensioner) äger 4% av alla stocks och har alltså från toppen för bara 16 månader sedan förlorat 16 miljarder kronor av svenska pensioner. Nej, det blir inga pensioner när vi blir äldre, alla deras andra investeringar är lika riskartade.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback