2023-02-21, 20:20
  #311845
Medlem
raskenss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gustav2adolf
Här är jag helt ening med dig.
Men det krävs ju lite motprestationer av Ukraina. Det bor ju en och annan etniskt Ryss på krim av förklarliga skäl. Man kan ju inte ha ihjäl dessa i tid och otid. Plus lite gällande Natofrågan

Ja Ukraina har all rätt i världen att gå med i Nato. Det är garanten för att ryssland inte ska utöva folkmord och anfalla länder. Nato är världshistoriens effektivaste fredsorganisation. Är man med i Nato får man fred på sitt territorium.

Ryssarna ska sluta att mörda folk i tid ock otid. Ryssarna skiter ju tom om det är ryssar då dom mördar sina egna glatt.
Citera
2023-02-21, 20:26
  #311846
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ken Dryden
Ryssarna har försökt fyra taktiska/operativa modeller under det senaste året. Varje ny modell har betytt en gradvis "primitivisering" av krigföringen. Med "primitivisering" menar jag inte att kriget skulle föras på ett mer brutalt sätt, utan att de operativa doktrinerna gradvis har förenklats och anpassats till trupp som inte är tillräckligt utbildad till att slåss på ett modernt vis. Man kan dra paralleller till en liknande förenkling av den tyska krigföringen under andra världskriget där sofistikerad manöverkrigföring med kombinerade vapenslag ("blixtkrig"), bereder plats för något slags "infanterism" uppbackad av hästar, 88 mm antipansar och otränade milisförband.

De fyra skedena av rysk operativ "krigskonst" under detta krig har varit följande:

1. Thunder Run. I februari och mars försöker ryssen sig på västerländsk "combined arms warfare" (en fortsättning på Gustav II Adolfs "brigadsystem", om man vill leta historiska rötter). Missilangrepp för SEAD; förberedelse av amfibieoperationer mot Odessa; insats av hundratals helikoptrar; flygvapnet når luftherravälde; luftlandsättningar; mekaniserade förband som rycker fram längs flera axlar i högt tempo - nu ska Kiev, Sumy, Charkiv, Zaporizjzja och Cherson tas genom inringningar, samtidigt som ukrainska manöverelement neutraliseras, etc, etc. Det där fungerade inte. Koordineringen mellan vapenslagen bröt samman. Detta hade lika mycket att göra med det förbittrade - och oväntade - ukrainska motståndet, som med rysk inkompetens. Försöken att föra kriget ā la Nato fungerade inte. Den operativa modellen måste förändras.

2. Pansargenombrott. I april och maj måste man ändra taktik. Man går tillbaka till den sovjetiska doktrin som skulle användas mot väst under kalla kriget (och som du och jag lärde oss att bemöta när vi gjorde vår militärtjänst). Men ryssarnas pansarkilar och mekaniserade försök till genombrott neutraliserades genom ukrainarnas tillgång till satelliter och drönare. Under andra världskriget och kalla krigets tänkta stridsrum, så hade slagfältet ett "djup". Det fanns en "front" och positioner "bakom fronten" som kunde supporta fronten under framryckning. Men idag har stridsrummet plattats ut. Om du kan observeras (via sensorer) så kan du också slås ut - omedelbart. De ryska mekaniserade framstötarna, som oftast var baserade på bataljoner som huvudsaklig taktisk enhet, fick så pass smala fronter att de inte kunde skydda sig själva under framryckning. Hela det löpande bandet från front till bakom front kunde angripas. Den operativa modellen måste förändras.

3. Stridsspaning. Sedan juni har ryssen angripit med mindre mekaniserade formationer där stridsfordon har utgjort ryggraden. Här kan vi tala om operationer av andra världskrigsmodell. Förband av marininfanteri och VDV (som nu används som rent infanteri) har utgjort ryggraden i operationerna. Syftet har inte varit att nå genombrott, utan att undersöka ukrainska positioner för att hitta svaga punkter. Därefter kan dessa bearbetas med artilleri, varefter mekaniserat infanteri följer upp. Dock har ukrainarna återigen orsakat så stora förluster bland pansarförband att denna metod inte längre kunde användas. Under höst och tidig vinter var antalet stridsfordon helt enkelt för litet för att denna metod skulle kunna vara applicerbar. Den operativa modellen måste förändras.

4. Stötinfanteri. Under vintern har ryssen gått tillbaka till ett system med chocktrupper som mest av allt påminner om första världskriget. Det handlar nu om massiva insatser av icke-mekaniserat infanteri i kombination med artilleri som handlar om att lösgöra fienden från befästa ställningar och skyttegravar. Det handlar om mycket långsamma "krypande" försök till framryckning. Kategori B-förband rekar; fientliga positioner upptäcks; artilleriet hamrar på; stöttrupper rycker fram och försöker inta nya positioner.

Detta är den gradvisa "primitivisering" av den ryska krigsinsatsen som vi har kunnat se på bara ett år. Vi har åkt tidsmaskin 100 år tillbaka i tiden på 12 månader.

Försvarsplanerarna på Natos högkvarter på 110, Boulevard Léopold III i Bryssel sitter just nu och skrattar och ställer sig frågor av typen: "Vad var vi egentligen så rädda för?" och "Hur lång tid skulle det ta för Polen att ensamt besegra Ryssland om vi förutsätter att alla beställda F-35 redan var utplacerade på rote?"

Bra beskrivning. Jag har ett par kommentarer. "Thuderrun" fungerade på vissa ställen; I söder och i norra Luhansk/Östra Kharkiv. Man kom även över Dnipr-floden och tog Kherson. Men det tog stopp på de fronterna också när ukrainarna lyckades organisera sig. Lärdomen är att om ukrainarna är dåligt förberedda och/eller har femtekolonnare i trupperna så fungerar det. Hade hela Ukraina varit så infiltrerade av ryssarna och dåligt förberedda så hade det lyckats bättre.

Pansargenombrott fungerade i Sieverodonetsk men till sådana massiva förluster att man tvingades ta operativ paus efteråt. Stötinfanteri har också haft viss framgång men igen till priset av enorma förluster. Stridsspaning verkar inte direkt fungerat någon gång?
Citera
2023-02-21, 20:26
  #311847
Medlem
Melange5738s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ken Dryden
Eftersom Ukraina inte kollapsade (som Saddams Irak, 2003) på tre veckor, så är den ryska positionen nu oerhört svår. Vad är egentligen "slutspelet" för att tala schacktermer?

De har inget slutspel. De hoppades att det skulle bli en kall vinter och att alla skulle tröttna på kriget men nu verkar det som den ryska ekonomin inte klarar året ut och den ryska offensiven verkar ha kommit av sig helt och hållet.
Citera
2023-02-21, 20:32
  #311848
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ken Dryden
Eftersom Ukraina inte kollapsade (som Saddams Irak, 2003) på tre veckor, så är den ryska positionen nu oerhört svår. Vad är egentligen "slutspelet" för att tala schacktermer?

Ska man erövra hela Ukraina och på så vis få slut på kriget? Ryssland skulle kunna göra detta om hela samhället ställdes på krigsfot och total mobilisering infördes. Men detta skulle ta minst fem år (förmodligen längre) och under denna tid skulle Ryssland inte kunna göra något annat. Landet skulle förvandlas till ett fattighus med en krigsmakt och utan handelsförbindelser. Något slags kombination av Pakistan och Nordkorea. Det hade varit som om jag hade bränt ned hela mitt hus för att få bort några möss.

Kan man nöja sig med Krim, Donbass och en landkorridor? Ja, det kanske ryssarna kan, men Ukraina kommer ju att fortsätta kriget i evighet - oavsett om de får stöd av väst eller inte. Kriget kommer i sådana fall att fortsätta samtidigt som västvärldens alla sanktioner kommer att gälla. För alltid. Ryssland kommer att förbli en paria på samma sätt som Iran.

Ryssen sitter i klistret även om de inte skulle förlora. Jag fattar inte vad de ska göra.

Nej det är svårt att se någon möjlig väg framåt förutom att ryssland tvingas lämna Ukraina förr eller senare.
Frågan är väl bara hur djupt putler kan tänkas sänka sin egen befolkning innan han tvingas backa eller dör.

I viss mån tycker jag det antyds ett visst mått av uppgivenhet och underdånighet i putins tal. Det innehåller mer en vädjan om folkets förtroende, han slänger ur sig löften och satsningar samtidigt som han påstår att ryssland har blivit attackerat och han står utan skuld för situationen.

Kan ju även avsluta sin SMO eftersom det aldrig blev ett krig..
Citera
2023-02-21, 20:37
  #311849
Medlem
Gustav2adolfs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Melange5738
De har inget slutspel. De hoppades att det skulle bli en kall vinter och att alla skulle tröttna på kriget men nu verkar det som den ryska ekonomin inte klarar året ut och den ryska offensiven verkar ha kommit av sig helt och hållet.

Du har fan inte ett rätt.
Ryssen är just nu på en offensiv. Hur har du kunnat missat de ??
Sen om den går bra eller dåligt är förtidigt att svara på
Citera
2023-02-21, 20:39
  #311850
Medlem
Ken Drydens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Bra beskrivning. Jag har ett par kommentarer. "Thuderrun" fungerade på vissa ställen; I söder och i norra Luhansk/Östra Kharkiv. Man kom även över Dnipr-floden och tog Kherson. Men det tog stopp på de fronterna också när ukrainarna lyckades organisera sig. Lärdomen är att om ukrainarna är dåligt förberedda och/eller har femtekolonnare i trupperna så fungerar det. Hade hela Ukraina varit så infiltrerade av ryssarna och dåligt förberedda så hade det lyckats bättre.

Pansargenombrott fungerade i Sieverodonetsk men till sådana massiva förluster att man tvingades ta operativ paus efteråt. Stötinfanteri har också haft viss framgång men igen till priset av enorma förluster. Stridsspaning verkar inte direkt fungerat någon gång?

Helt riktigt. Alla de exempel du tar upp är helt relevanta. Jag ville bara skissera en generell modell för krigsutvecklingen som helhet för att öka klarheten i vad vi ser. Bra att du nyanserar så att allt inte framstår så jävla tekniskt och hugget i sten.

Det finns ett par exempel på när ryssarna hade framgång med "stridsspaningen". Jag tänker på Popasnaja och även (kanske) erövringen av Lysisjansk (omedelbart efter Sievrodonetsk). Modellen led däremot skeppsbrott vid Pavlivka och ändrades därefter.
Citera
2023-02-21, 20:39
  #311851
Medlem
Melange5738s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gustav2adolf
Du har fan inte ett rätt.
Ryssen är just nu på en offensiv. Hur har du kunnat missat de ??
Sen om den går bra eller dåligt är förtidigt att svara på

Är en offensiv att långsamt retirera eller?
Citera
2023-02-21, 20:39
  #311852
Medlem
schipperke77s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gustav2adolf
Så om Ukraina lovade att inte gå med i Nato, men fick försvarsgarantier av väst, så skulle ryssarna lämna Ukraina.

Många verkar ha svårt att förstå en fundamental sak med hela det här kriget, och det är att Ryssland blockerade ett eventuellt ukrainskt Nato-inträde redan 2014.

Nato släpper inte in en aspirant som inte kontrollerar sitt territorium och ligger i väpnad konflikt. Så är det med det. Invasionen 2022 har ingenting med något Nato-inträde att göra eftersom det redan blockerats.
Citera
2023-02-21, 20:41
  #311853
Medlem
Lawlines avatar
Någon som har koll på alla putlers ursäkter till att rySSland invaderade Ukraina?

Började väl med att skydda den rySSk talande befolkningen, avnazifiering, avmilitarisera Ukraina osv

Nu senast låter det som att det är väst som anfaller rySSland och de måste försvara sig.

Vad mer för ursäkter har putler? Desto sämre kriget går desto mer olika ursäkter kommer det. Det tyder på att han vet inte hur han ska kunna hantera den kommande förlusten.
Citera
2023-02-21, 20:43
  #311854
Medlem
Clay Allisons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av akademikerfyllo
Ingen tvekan. Nu sätter Ryssland snart in den ultimata offensiven. Som stormakt vill de inte förnedras, Observera att detta inte är ett ställningstagande, bara ett konstaterande av faktum.

Är det den ultimata offensiven vi ser nu? Eller hur går det med ditt i april konstaterande av faktum?
Citera
2023-02-21, 20:43
  #311855
Medlem
Melange5738s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gustav2adolf
Borde egentligen inte svara dig efter som du är så efterbliven.
Men ska hjälpa dig på traven. Så du slipper göra bort dig så inihelvete
https://deepstatemap.live/en#11/48.1242/37.8465

Men det är ju några hundra meter på en vecka. Samtidigt har de ju torskat flera hundra meter i Bakhmut. Definitionen av en offensiv kräver betydligt mer framryckningar än så.
Citera
2023-02-21, 20:45
  #311856
Medlem
Melange5738s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Clay Allison
Är det den ultimata offensiven vi ser nu? Eller hur går det med ditt i april konstaterande av faktum?

Hastigheten av den ultimata offensiven kanske kan betyda att de når Dnjepr lagom till 10 årsdagen av krigsutbrottet. Fantastiskt det här med modern rysk mobil krigsföring.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in