Citat:
Ursprungligen postat av
tdlefnierregus
Vad är det som säger att det är självmord? Det är en teori som i princip är den minst troliga med undantag från att någon har fifflat med bilen. Varför utgår vissa från den minst troliga anledningen?
Därför att detta är Flashback. Den absolut mest troliga förklaringen, att Patrick körde för fort, tappade kontrollen över bilen, krockade och dog är ganska ospännande.
Självmord däremot är spännande. Man kan då misstänka bakomliggande orsaker som psykisk sjukdom, totalkvaddad ekonomi, otrohet av frun och massa andra oväntade saker som man inte trodde om den snygga och framgångsrika TV-kändisen.
Mest spännande är mord- och sabotageteorin. Den är så ofattbart korkad och osannolik att endast de stolligaste flashbackmedlemmarna lanserar den. Någon har mixtrat med den högteknologiska superbilen och lyckats programmera om databoxen så att bilen vid ett givet tillfälle beter sig alldeles galet. En otroligt enfaldig teori men inte desto mindre, den mest spännande.