2022-12-20, 02:18
  #1237
Medlem
Hegamons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av moshes
ditt senaste inlägg, har du tappat fokus

Jag menar att schimpanser kan attackera folk när det blir närkontakt. Här förklaras det närmare av några afrikaner som har mycket närkontakt med schimpanser: https://www.youtube.com/watch?v=qbVX1pQ3c1U Där dödade schimpanserna deras 1-åriga barn. Märk att relationen mellan afrikanerna och schimpanserna är som svensken och våra vargar. Förgifta de, skjut, gräv och tig.

Om personalen inte hade kompetens att hämta in aporna som de gjorde i Ukraina med cykeln, då vet jag ej vad de kunde göra. Förutom att öppna eld mot aporna. Jag menar att de anställda inte kunde trolla med knäna. Det fanns kompetent personal men den var avskedad och var ej tillgänglig som jag förstod det som.

Vet gör jag inte men jag anar mig till att det fanns bristfällig kompentens för att hantera schimpanserna på Furuvikparken.

Det kan inte stämma att schimpanserna blivit förkylda som sägs här: ”visar tecken på att återhämta sig från de förkylningar de fick när de blev nerkylda”, meddelar djurparken i ett pressmeddelande. Källa: https://www.msn.com/sv-se/nyheter/inrikes/de-tre-%C3%B6verlevande-aporna-b%C3%B6rjar-%C3%A5terh%C3%A4mta-sig/ar-AA15soJD?ocid=msedgntp&cvid=7b61264bc6704462b86650 54f4c5f48a

Varför skulle schimpanserna blivit förkylda av kyla? Eftersom ett virus krävs för att en apa eller människa ska bli förkyld.
__________________
Senast redigerad av Hegamon 2022-12-20 kl. 02:32.
Citera
2022-12-20, 07:10
  #1238
Medlem
Tråden är snart borta ( tillsammans med schimpanserna...), snart är det Jul och glömt......

För mig blir den övergripande sammanfattningen att det var i princip dödsdömt för för parken att hålla schimpanser efter Kolmårdens vargkollaps. Varför? Enkelt, varg är en högtstående primat, som behandlades som närstående genom att försöka hålla nära relation, vilket tyvärr misslyckades.

Schimpanserna i Furuvik levde i en liknande situation via Sveriges Jane G, Ing-Marie. När den närheten upphörde, försvann förutsättningarna för att hålla en lierad relation med våra närmsta nu levande släktingar. Jag försöker inte säga att det är rätt eller fel att försöka göra det, men utan den närhet som både de och vi har som grund i existensen, faller mycket med ideen att hålla dem i fångenskap långt från deras naturliga habitat och försöka ge dem något.

Det kom till ett förmodat oundvikligt slut, det är inte över än, men om mitt resonemang stämmer, kommer de överlevande schimpanserna aldrig att bli långvariga på svensk mark, i bästa fall kunna förflyttas till gynnsammare miljöer, i sämsta fall bli avlivade pga. helt söndertrasade och meningslösa liv i bur.....
Citera
2022-12-20, 07:53
  #1239
Medlem
All-the-way-77s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Havskung
Han med grizzlybjörnarna klarade sig flera säsonger, och blev kompis med alla björnarna...utom en individ, som inte hade med dom andra björnarna att göra, en utsvulten björn som letade middag....det var ren otur att just denna björn skulle ha vägarna förbi.

Man vet inte vilken eller vilka björnar som dödade och åt upp grizzlymannen och hans flickvän. En björn fanns kvar på platsen och sköts, och det fanns lite människorester i dess mage. Däremot blev de båda människorna nästan helt uppätna, så andra hade också varit med.

Det finns en sex minuter lång ljudinspelning på när de blir uppätna, sedan tog bandet slut, men det betyder tyvärr inte att de dog redan då. Riktigt hemsk historia, särskilt för flickvännen som han släpade med ut för att klappa på grizzlybjörnar.

Min poäng är att vilda djur är helt enkelt vilda, detta även om man har dem i fångenskap. Det var ju också någon amerikansk magiker också som hade uppträtt med tigrar på scen i hur många år som helst, tills den en dag attackerade honom och bet halvt ihjäl killen.

---------------------

Citat:
Ursprungligen postat av moshes
Planen är unik. Framtagen o planerad av Sandra W, Endast Furuviksparken har dödande som första åtgärd.
Finns många parker världen över och ingen park har planering att i första hand skjuta ihjäl ett djur utanför hägnet..

Talar du om schimpanser nu eller alla typer av djur? Jag vet naturligtvis inte, men jag misstänker starkt att du inte har koll nog att känna till säkerhetsrutinerna på alla andra djurparker i världen. Det är ett väldigt långtgående påstående. Däremot stämmer det säkert att någon i media ringt runt och hittat någon park som säger att de haft en icke-dödlig åtgård som första insats.

Dessutom, har du någon källa att denna Sandra W skulle vara den som tagit fram aktuell plan? Det kan mycket väl ha varit aktuell plan i femtio år, men som aldrig behövt användas.

Citat:
Ursprungligen postat av moshes
utrotninghotad djurart-fridlyst i vårt land,

Schimpanser är definitivt inte fridlysta i Sverige.

Citat:
Ursprungligen postat av moshes
Poliserna bär egna filmkameror så dödskutningen utimhus är garanterat inspelad

Hur vet du att det var polisen som sköt djuren? Förutom någon anonym användare på något annat forum?

---------------------

Citat:
Ursprungligen postat av ManAvOrdning
Folk utsätter sig dagligen för saker som statistiskt sett är mycket riskablare än att hantera vilda djur (bilkörning t.ex.)

Det betyder inte att man ska förbjuda folk som själva vill och kan att ta de riskerna. Särskilt inte människor som är väldigt kunniga inom området.

Du har förstås rätt i att det finns människor som frivilligt utsätter sig för fara, allt från att hoppa fallskärm till att umgås med vilda djur.

Det som saknas för att göra den sortens påpekande relevanta i denna tråd är dock att den "frivilligheten" inte existerar om en förrymd och stressad apa skulle klättra in på en dagisgård och löpa amok.
Citera
2022-12-20, 08:59
  #1240
Medlem
https://www.gd.se/2022-12-20/tidigare-djurvardarens-vadjan-ber-er-om-lite-empati

Nu ber djurhatarna om empati, det gjorde nog aporna också.
Citera
2022-12-20, 10:21
  #1241
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av 57Emma
Läs på lite om varför Ing-Marie slutade, titta på alla de filmer som finns om hur hon interagerad med flocken innan du häver ur dig. Att fortsätta arbeta med de nya reglerna hade enbart skadat och sårat aporna.
Kan förstå att högre säkerhet krävs men man kan inte ändra regler så att aporna och skötarna efter mer än 30 år ej kan fortsätta ha sin nära relation. Du måste ju själv fatta att det är verkligen inte okej varken för aporna eller Ing-Marie.

Dina argument är ju århundradets värsta egna ihopsmäckta nonsens ever. I-M har ens inte i den här tråden att göra så lägg ner idoldyrkandet.

Har det framkommit fakta om det verkligen saknades en beredskapsplan för ev. rymningar på furuvik? Efter vargolyckan 2012 på kolmården gjordes utredningar så det borde ju rimligen ha utarbetats en plan även i furuvik? Ägde Parks & Resorts kolmården 2012 eller var det senare?

Många relevanta frågor som du märker så please, försök vara seriös och skippa snyftandet om denne I-M som hade etablerat en mycket osund relation med aporna.
Citera
2022-12-20, 10:32
  #1242
Medlem
All-the-way-77s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hillsongsweden
Har det framkommit fakta om det verkligen saknades en beredskapsplan för ev. rymningar på furuvik?

Jag tror inte det har framkommit något sådant. Utifrån vad som sagts är min uppfattning att beredskapsplan fanns, vilket var att om potentiellt livsfarliga djur rymmer måste de tyvärr avlivas. Jag är helt säker på att detta inte gjordes med någon glädje, medan folk här börjar yra om att de var "djurhatare" och ett antal "berusade jägare" sköt vilt på oskyldiga apungar. Jag vet ju inte, men jag utgår från att detta var något som alla inblandade upplevde som extremt tråkigt och sorgligt.

Det som överhuvudtaget inte verkar diskuteras alls i tråden, men som enligt mig är det enda riktigt viktiga, är hur aporna lyckades ta sig ut från sitt hägn. Att de öppnade något fönster senare var ju när de redan var lösa, men hur är det möjligt att de kom fria? Här tycker jag det finns mycket fog för kritik. Det borde inte vara så att det enbart är en hasp som någon slarvig skötare glömde lägga på - utan det bör funnits redundanta system som förhindrar rymning även om den mänskliga faktorn varit framme.
Citera
2022-12-20, 10:41
  #1243
Medlem
57Emmas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hillsongsweden
Dina argument är ju århundradets värsta egna ihopsmäckta nonsens ever. I-M har ens inte i den här tråden att göra så lägg ner idoldyrkandet.

Har det framkommit fakta om det verkligen saknades en beredskapsplan för ev. rymningar på furuvik? Efter vargolyckan 2012 på kolmården gjordes utredningar så det borde ju rimligen ha utarbetats en plan även i furuvik? Ägde Parks & Resorts kolmården 2012 eller var det senare?

Många relevanta frågor som du märker så please, försök vara seriös och skippa snyftandet om denne I-M som hade etablerat en mycket osund relation med aporna.


Det är kvar bra frågor du nämner i detta inlägg men det var inte det jag svarade på. Läs gärna igen det inlägg jag svarade på
Citera
2022-12-20, 11:19
  #1244
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Flashbackstalkern
Det är cirka 1 mil mellan Gävle och Furuviksparken. Tror du att dom små aporna hade avverkat den distansen i rask takt i -17 och snö?

Inte ens i närområdet hade det varit någon fara med tanke på att dom inte var i närheten av att försöka lämna parken! Några sköts på väg ur hägnet, dom fick inte ens en chans att titta ut på friheten. Låter det som ett aggressivt beteende farligt för allmänheten i Gävle 1 mil bort?

Jag stödjer inte att aporna sköts. Tror inte heller att de hade tagit sig utanför parken eftersom de inte gjort det vid tidigare rymningar.

Vill bara påpeka att parken ligger i samhället Furuvik, det bor mycket folk bokstavligen alldeles precis utanför parken, på andra sidan stängslet runt parken.
En skola och ett dagis i relativt närliggande Ytterharnäs tog in barnen när de ringde från parken och sa att aporna var på rymmen.
Citera
2022-12-20, 12:22
  #1245
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av moshes
Nej fanns inga förutsättningar att någon kunde ha skadats.Parken var stängd inga besökare..
Läs hur det gick till när skyttarna avrättade dessa 4 apor.
Det är bara en fantasi som förmedlas av den personal som beslutade om slakten.
Ingen risk att någon mänska hade blivit skadad-
däremot- var fullt av inkallade vapen förseddtvå apor a individer -som använde våld mot en förfrusen apmamma o hennes lille 3åriga ap unge.¨De var dessa som sköts utanförsitt hägn.
De andra två sköts genom öppet fönster..andra våningen.

Helt riktigt

Ville man vara säker på att ingen skadades kunde personalen som försökte få in schimpanserna vara följda av en jägare/polis.
Citera
2022-12-20, 13:29
  #1246
Medlem
wwrs avatar
Den "skjutne och DÖDADE" schimpansen Torsten toppar Expressens löpsedel idag. Det börjar nästan likna A$AP Rocky, den här nyheten. Självklart är det tragiskt att man måste avliva djuren, men man undrar hur det t.ex går i kriget i Ukraina, där dödas väl hundratals människor dagligen.

https://snipboard.io/tyolZ4.jpg
Citera
2022-12-20, 13:46
  #1247
Medlem
Somatons avatar
Vad är det Sandra Wilke anser vara ett fruktansvärt misstag?

I intervjun i TV4 återkommer hon hela tiden till att parkens personal minsann följde protokollet, och att det inte fanns några alternativ till skarp ammunition samt att det var akut fara för människor. För att i nästa mening medge misstag, fel och att det måste tillsättas en utredning som ska visa varför det gick snett.

Om order och rutiner följdes så gick väl allting enligt plan, situationen löstes och den akuta faran är över. Hon kan ju inte på allvar beordra skarp jakt för att sedan gråta ut när schimpanserna miste livet. Är det skadeskjutningen hon syftar till eller att kropparna låg kvar för länge, att de är inkompetenta?

Varför går inte koncernens ägare ut och entledigar VD:n per omgående? PR-katstrofen saknar ju motstycke.
Citera
2022-12-20, 13:51
  #1248
Medlem
Somatons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av wwr
Den "skjutne och DÖDADE" schimpansen Torsten toppar Expressens löpsedel idag. Det börjar nästan likna A$AP Rocky, den här nyheten. Självklart är det tragiskt att man måste avliva djuren, men man undrar hur det t.ex går i kriget i Ukraina, där dödas väl hundratals människor dagligen.

https://snipboard.io/tyolZ4.jpg

Hur har det undgått dig att det rapporteras om läget i Ukraina? Det sker dagliga uppdateringar i så gott som alla stora mediekanaler.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in