Citat:
Ursprungligen postat av
Incendio
Tror du verkligen att perfekta gulle-prinsessan pysslar med snusdosor?
Citat:
Ursprungligen postat av
Incendio
Tror du verkligen att perfekta gulle-prinsessan pysslar med snusdosor?
Jag vet faktiskt inte, jag känner henne inte. Jag har bara skapat en bild av henne utifrån vad jag tolkar från hennes sociala medier.
Jag tror visserligen inte att denna snusdosan används i pyssel-syfte. Jag ville bara påpeka att det kan finnas fler anledningar till att den ligger uppe än vad vi vet. Jag hoppas också att oavsett anledningen till varför den låg där så ska ägaren till snusdosan ha koll på den.
Personligen tycker jag självklart att det ser illa ut. Och förstår inte varför den ligger där. Om man behöver ta en snus är det lika enkelt att stopp tillbaka dosan i fickan igen som att lägga den på ett bord där barn kan nå den. Men jag tycker också att L och S har större problem (återigen utifrån mina egna tolkningar på social medier, känner ingen av dem) att man kanske ska fokusera på det istället för en snusdosa som vi inte vet bakgrundshistoriken till.
Något tjafs mellan oss två kommer det inte bli. Jag håller till stora delar med dig. Och självklart ska man inte heller normalisera nikotin. Men på 80/90 talet var det annorlunda och inte ett dugg konstigt (där jag växte upp) att man pysslade med tomma snusdosor.