Citat:
Ursprungligen postat av
Reimer
Kenneth Greggs uppdatering för dagen.
Bakhmut nämns inte överhuvudtaget så jag antar att de uppgifter som kommer från den ryska sidan om inringning inte stämmer.
https://www.facebook.com/kenneth.gregg.9440
Kenneth Gregg står väl på någon marknad i Kiev och kursar nytillverkade lägenhetskaminer och följer twitter och det kan du nog göra själv om du lär dig lite engelska.
Det kanske finns skäl att inte nämna Bakhmut för det tror jasg inte han känner till för igår förändrades de
ukrainska frontkartorna på ett ganska markant sätt runt staden. Ja i går började den operationella inringningen bli tydligare och ryssarna har delvis artillerikontroll över försörjningslederna.
Det är Wagner trupper som trycker på och dessa trupper består till inte oväsentlig del av människor som varit fängslade för mycket grova våldsbrott mot ryssar - nu får de ge uttryck för sina lustar mot ukrainare. Bra artilleriunderstöd och skickliga befäl i modern flexibel krigföring har de med. En välfungerande mordmaskin.
Retirerar inte Ukraina snart så kommer de drabbas av riktigt kännbara och fatala förluster. Ett slag som kan avgöra mycket framöver.