Citat:
Ursprungligen postat av
Unity
Här ser vi ett par ukrainska M109 bandhaubitsar från Norge slås ut av ryska
Lancet patrullrobotar.
https://twitter.com/UAWeapons/status/1588481999266009091
Archer med sin förmåga att snabbt gruppera, skicka iväg några granater och sen vara på rull igen gör den mer eller mindre immun mot artillerilokaliseringsradar och moteld. Det farligaste hotet mot vapen som Archer är nog numera patrullrobotar som den ovan, den kan flyga över ett område och leta tills den finner sitt mål.
Vi kommer se mycket mer drönare i framtiden. Det är nog att rekommendera att vapensystem som Archer som är ett prioriterat mål får egen luftvärnsförmåga mot drönare.
Det som jag tänker när Sverige inte stödjer Ukraina och skickar ned dessa pengaslukande monster "en gång till" inte har det minsta med Ukraina att göra utan att svenska förvaret är rädda för att visa "vad de går" för och då inte bara för att de är olämpliga för sådan terräng.
Det har ju tyvärr visat sig i Ukraina-kriget att om man tillåter vinstgivande företag styra vapenutvecklingen kan resultatet bli lika förödande som när västerlandet överlåtit vårdforskning till privata läkemedelsföretag.
Archer är kanske för värdelös i strid för att skänkas bort.
Har ens ett enda fordon utsatts för samma påfrestningar som ett under krig? Skulle faktiskt förvåna mig om det gjort det med en sådan blid man får av Sveriges försvar i denna forumdel.
(För övrigt pratade jag med en nybliven granne bonde som kört ned sig ½-meter gång på gång och blivit tvungen att vinscha sig loss med sin halvstora nya traktor på en grusväg där man när det är torrt kan köra fullastade timmerbilar. Tänkte sedan på er vapenfjantar som inte ens begriper hur svenska grusvägar kan bli och hur det skulle bli i Ukraina PÅ VÄGAR med Archer... och sedan utanför.)