Citat:
Ursprungligen postat av
humanlife
Du ljuger. Kiev har dödat och fördrivit sina egna medborgare, de är inte ockupanter. 15000 dödades, 2 miljoner flydde till Ryssland. Kiev bröt mot fredsavtal. Under 8 år.
Ryssland försöker rädda dessa människor från undergång och enligt deras egna önskemål.
Siffran du anger är dödade i striderna i östra Ukraina, de flesta är stridande och siffran är sammanlagt från båda sidorna.
Nu försöker inte ens Ryssland ljuga längre utan erkänner öppet att Wagnergruppen skapades av Yevgeny för att kriga i Ukraina.
https://www.politico.eu/article/yevgeny-prigozhin-admits-that-he-created-the-wagner-group/
Ryssland har aldrig krigat i Ukraina för att de vill rädda ryssar, det är inte därför de skickar dåligt utrustade och dåligt utbildade ryssar dit nu varav många kommer dö.
Det hamnar om att Ryssland velat bygga upp sin makt och försöka återskapa ett nytt mäktigt sovjet imperium. Hur många som skall dö, kvinnor barn och civila det har aldrig Putin bryt sig om.
Jag vet inte om du är korkad eller om du tror på Putins ambitioner och att du gärna ser kvinnor och barn dö för att du skall kunna njuta av det mäktiga Ryssland.
Oavsett dina skäl så sprider du lögner.