2022-10-23, 09:01
  #246337
Medlem
Här är en bra twittertråd som diskuterar svårigheterna med att retirera som ryssarna nu gör från Kherson.

https://twitter.com/WarintheFuture/status/1584043380706660353
Citera
2022-10-23, 09:05
  #246338
Medlem
ReijoHervonens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tillsson
URK behöver 40 miljarder per månad - du betalar.




https://twitter.com/AZgeopolitics/status/1583771357544083457
En bra investering för framtiden. Med Ukrainas enorma naturtillgångar slipper vi handla med den besvärliga ljugande ryssen för alltid.
Och allt för småpengar för det stenrika väst.
Citera
2022-10-23, 09:08
  #246339
Medlem
[quote=Knarkblomman|82136425]Nu verkar Usa göra sig förbereda att gå in i Ukraina och strida aktivt. Frågan är vad CIA har fått för rapporter som gör att Usa gör sig redo för detta?

https://etn.se/index.php/nyheter/68759-kriget-i-ukraina-kan-leda-till-brist-pa-neon.html

Kriget handlat om detta!
Den som får tillgång till halvledare har världsherravälde!
Taiwan står på tur!
Citera
2022-10-23, 09:14
  #246340
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Grand-canyon
Förra vintern inriktade ryssen inte på att slå ut elen, som man börjat med senaste tiden och redan lyckas slakta 30-50% av elen.

Vad tror du händer med företag, sjukhus, skolor m.m. som måste ha el för verksamheten?
Det kommer bli en mörk kall vinter i Ukraina.

Möjligt. Men glöm inte bort att detta är terrordåd. Putin har själv har själv klart uttalat att det terror att slå ut "kritisk civil infrastruktur". Nu avsåg uttalandet i och för sig en olagligt byggd bro på ockuperad mark. Eller är så illa att Putin menar att det är terrorism att slå ut rysk infrastruktur men det ryms inom normal krigföring att slå ut icke-rysk infrastruktur?
Citera
2022-10-23, 09:16
  #246341
Medlem
leachs avatar
Riktig fina siffror på pissryska förluster igår

Losses of the invaders, as of today.
https://twitter.com/TpyxaNews/status/1584077409816834049/photo/1
Citera
2022-10-23, 09:17
  #246342
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av leach
Riktig fina siffror på pissryska förluster igår

Losses of the invaders, as of today.
https://twitter.com/TpyxaNews/status/1584077409816834049/photo/1

Avmilitäriseringen av pedofilarmèn går helt enligt plan..
Citera
2022-10-23, 09:28
  #246343
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HepCat-X
Att det inte blev krig i Europa 1989 berodde i första hand på Gorbatjovs ledarskap - och på frånvaronn av superhökar i Washington vid den tiden. Idag är det annorlunda, väst har aktivt trummat upp konflikt och fortsätter stenhårt på det spåret.

Väst…och framförallt Europa har aktivt försökt bjuda in ryssen i värmen till USA:s och framförallt Trumps förtret. Detta har skett med hjälp av ökad handel och andra förbindelser. Så det där med att väst har ”trummat upp konflikten” är skitsnack. En stor komponent i den här soppan är att Putin är rädd för att hans egna medborgare och medborgarna i hans lydstater börjar sukta lite för mycket efter väst. Han vill stänga in befolkningarna så att han kan berika sig själv och sin klick med polare penga- och maktmässigt.
Citera
2022-10-23, 09:35
  #246344
Medlem
qwerty-66s avatar
21 netskjutna kryssningsmissiler... O två helikoptrar


The total combat losses of the enemy from 24.02 to 23.10 were approximately:

personnel / about 67,470 (+400) persons were liquidated / persons were liquidated,

tanks ‒ 2584 (+5) units,
armored fighting vehicles / APV ‒ 5284 (+18) units,
artillery systems – 1667 (+14) units,
RSZV / MLRS – 374 (+1) units,
anti-aircraft warfare systems ‒ 189 (+0) units,
aircraft – 270 (+0) units,
helicopters – 245 (+2) units,
UAV operational-tactical level – 1361 (+20),
cruise missiles ‒ 350 (+21),
ships / boats / warships / boats ‒ 16 (+0) units,
vehicles and fuel tanks – 4039 (+18) units,
special equipment / special equipment ‒ 148 (+0).

Data are being updated

Beat the occupier! Together we will win! Our strength is in the truth!

#stoprussia #BELIEVE inZSU
Citera
2022-10-23, 09:39
  #246345
Medlem
Duerfs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av davidladde
Hur många ukrainska män krigar för Ukraina?
Ca 5 miljoner ?

Var fjärde man i landet är väl rimligt antagande.

20 miljoner män bor i landet och säg att 15 faller bort på grund av ålder sjukdom annat jobb etc.

Är det rimligt antagande?

Ukrainas försvar, inklusive det som kan liknas med hemvärn, kanske någonstans runt 700 000.

Att ha män i lämplig ålder är en sak men en militär skall också ha utrustning, träning och tillgång till support (transporter, mat, någonstans att sova).

Sedan i en så omfattande konflikt som den Ukraina befinner sig i finns det massa människor involverade i total- och civilförsvaret.
Citera
2022-10-23, 09:40
  #246346
Medlem
Enterprises avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jiren
Nya vittnesmål om evakueringen av Kherson:
Endast ryska befäl och kollaboratörer som flyr. Civilbefolkningen är kvar.



https://news.sky.com/story/not-a-civilian-evacuation-collaborators-and-russians-fleeing-kherson-resident-says-12727584
Det nämns även att unga ryska nyrekryter (kanonmat) anländer till Kherson.

Intressant om det stämmer. Vad kan Kreml tänkas vilja uppnå genom att evakuera sina militärtoppar med familjer och personal, men lämna kvar civila ukrainare och samtidigt fylla på med kanonmat? Hmm.
Fylla på med kanonmat är en förekommande del av en militär reträtt. Man offrar kanonmaten som sköld för att hålla tillbaka fienden samtidigt som huvuddelen drar sig tillbaka. Blir sannolikt ingen moralhöjare för de övriga mobiliserade reservisterna.
Citera
2022-10-23, 09:48
  #246347
Medlem
Reimers avatar
Kenneth Greggs morgonuppdatering.

Citat:
23.10.2022 morgonuppdateringen. Det senaste dygnet har det hänt ett och annat i kulisserna. Själva frontlinjerna, de offisiella, rör sig inte mycket. I Kharkiv laddar vi fortsättningsvis upp och ryssarna försöker hitta bättre försvarspositioner vilket gör att linjerna sågar lite här och där. Som framkommer av DNs reportage så växlar vi trupper just nu i kontaktlinjerna.
Donbass, och framförallt Bakhmut, har sitt dagsprogram som tidigare men lite längre fram i uppdateringen skall jag ta upp en fråga som nu kan utvecklas till en humanitär katastrof.
Kherson är ju som sagt det hetaste stället just nu, framförallt med dammen och kärnkraftverket vid Enerhodar. Om Kakhovka dammen sprängs blir med största säkerhet kärnkraftverket utan kylvatten OCH DÅ om inte förr har vi problem. Ryssarna har ju en stark försvarslinje i den norra delen men man har dragit sig tillbaka sydväst från den linjen. Detta öppnar ju upp för oss att attackera från den riktningen och skära av ryzzarna. Ända flyktvägen de då har är ner mot Nova Kakhovka men då blir det en kapplöpning med tiden. Som jag ser det har orchövdingen redan dömt dessa soldater till döden bara för att evakuera Kherson. Det som är noterbart är att ryssarna överger flera samhällen på de områden de ockuperar och våra trupper är tiotals kilometer därifrån. Jag fick också information av Sofia Hoas imorse, uppgifter som vår militära underrättelsetjänst har verifierat, att orcerna har lämnat södra delen av Gammalsvenskby men finns kvar i bydelarna Verbika och Kostyrka. Även tidigare rörelser väster och norr om byn tyder på att de snart överger hela byn. Ryssarna i detta område är nervösa och skjuter på allt som de uppfattar som hot. 48 timmar har nu gått och vi har inte satt oss i full rörelse utan precissionsbombar ryska militära mål över hela Kherson, både på den västra och östra sidan av Dnipro floden.
Så till Bakhmut med omnejd. Jag talade med både Tilde, OperationAid,och Niklas & Anders från DN som gjort ett super reportage om förhållandena där. Vi närmar oss vintern och den mat som befolkningen odlat i sina små trädgårdar börjar ta slut. Även uppvärmningsproblem börjar bli kritisk. Som ett resultat av våra diskussioner beslöt vi oss för att också förse de mest drabbade med kaminer och combat mat. Det betyder att vi måste höja målen drastiskt för respektive produkter. Barnen som är kvar lider oerhört redan och börjar bli undernärda. Så vi skall försöka få in så mycket som möjligt nu och fördela resurserna mellan militären och de mest drabbade civila.

https://www.facebook.com/kenneth.gregg.9440
Citera
2022-10-23, 09:48
  #246348
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HepCat-X
Att det inte blev krig i Europa 1989 berodde i första hand på Gorbatjovs ledarskap - och på frånvaronn av superhökar i Washington vid den tiden. Idag är det annorlunda, väst har aktivt trummat upp konflikt och fortsätter stenhårt på det spåret.

Jag håller helt med i din första slutledning Gorbatjovs ledarskap banade väg för ett fredligt sönderfall av Warsavapakten och Sovjet.
Nu hade ekonomin och missnöjet inte gått att stoppa, men hade Rysska militärer öppnat eld mot de protesterande folket I DDR så hade det nog slutat i blodbad och krig i Europa då i slutet av 80talet.

Det man kan skylla väst för är väl att de varit för godtrogna och fortsatt handla med Ryssland trotts Putins mer öppna ambitioner om att återskapa Sovjet.
De stora EU länderna och USA borde ha lyssnat mer på baltstaterna som känner Putin B.ttre.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in