Citat:
Ursprungligen postat av
m.g.t.o.w
Vad beror då alla dina misslyckanden på, medvetna misstolkningar?
Du behöver lära dig att vi inte diskuterar individer utan grupperna män och kvinnor. Alltså irrelevant att tala om alla kvinnor då det avser individer.
Då maler vi ner din sk. källa till ditt blaj-påstående, så du inser att denna källa
absolut inte bevisar ditt blaj-påstående.
Så, vi återvänder till din graf, ser vi till den så vet vi
bara att vissa partiers
väljare är positiva till
bara invandring (det står inte "massinvandring" i grafen). Vi vet inte om det är de manliga V/MP-röstarna eller de kvinnliga V/MP-röstarna som är positiva till invandring. Det enda vi vet är att V/MP-väljare är positiva till invandring. Inte helt, inte ända upp till en 5:a, men upp till en 4:a iaf.
Jag har tidigare visat dig att det är relativt
jämt antal av manliga och kvinnliga V-väljare och MP-väjare. Din graf visar inte om det är övervägande manliga V/MP-väljare eller om det är övervägande kvinnliga V/MP-väljare som är för invandring eller om både manliga och kvinnliga V/MP-väljare är positiva till invandring. Den visar som sagt endast att V och MP:s väljare är positiva till invandring.
I övrigt är både V och MP ganska små partier.
Slutats nummer 1 av ovanstående information: vi vet
inte om de
kvinnliga V/MP-väljarna är positiva till invandring. Det enda vi vet är att
väljare från dessa
plutt-partier i regel är positiva till invandring. Kan alltså lika gärna vara de manliga väljarna.
Slutats nummer 2 av ovanstående information: Majoriteten av väljare (till andra partier) är inte alls lika positiva till invandring.
Och här återfinns majoriteten av kvinnliga och manliga väljare.
Slutsats nummer 3: din graf visar
endast att väljare är positiva till
invandring, inte till "massinvandring".
Summering: din graf visar inte att kvinnor är positiva till massinvandring. Den visar endast att vissa väljare (manliga eller kvinnliga, vem vet?) till några få pluttpartier är positiva till invandring.
Så. Visa nu annan källa, som faktiskt visar på det du påstår: att svenska Kvinnor är för massinvandring. Kom igen nu.