Citat:
Ursprungligen postat av
Megatron
Omni:
Vad är dealen med SD och nazism? Jag fattar ju att dessa low lifes drar som flugor till bajs, men ändå? Jag gissar att hon har stått och skojat om det med andra SD:are hela kvällen och så fick hon lite för mycket i sig så hon tyckte att detta var passande.
https://omni.se/riksprofilens-ord-efter-sds-valframgang-helg-seger/a/q1L5v0
https://www.youtube.com/watch?v=q0oHu3NQ7Ik
Det är så jävla onödigt att ge folk vatten på sin kvarn.
Jag röstade SD, och jag står för det. Men det där är jag riktigt sur på. SD har numera en förnuftig politik på många plan (enligt mig), och jag är absolut inte rasist eller nazist. Jag är andra generationens invandrare dessutom. Mina föräldrar är chilenska, och vi har sett vad dålig integration har gjort med oss och de som kom samtidigt.
Men den där kommentaren får liksom allt att rasa ihop. Det finns så många rötägg inom partiet som måste bort. Pronto. Skicka dom till AfS eller nått jag bryr mig inte.
Jag bryr mig om tryggheten för Orangutangen och dennes syskon, och energikrisen. Samt att mina utländska systrar och bröder kan hamna i ett land där dom känner att man tar vara på varandra. Att svenska värderingar som är så vackra, också blir en del av dom. Och att dom blir en del av Sverige.
Det kan gå, om vi har kapacitet.